ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

jak zacząć własny biznes kobbieciarniaIstotnym, chociaż często pomijanym elementem dobrego CV jest adnotacja dotycząca referencji. Wiele osób nie umieszcza jednak informacji o posiadanych referencjach, bo zwyczajnie nie do końca wie, jak powinno się to robić. Kogo i jakie dane podać, czy to w ogóle ma znaczenie? Odpowiedź znajdziecie w artykule.

Czym są referencje?

Referencje to opinie osób decyzyjnych, które mogą określić w jaki sposób wywiązywaliśmy się z powierzonych obowiązków, jakie cechy nas charakteryzują i czym wyróżniamy się w pracy. Najbardziej wiarygodne referencje pochodzą oczywiście od bezpośrednich przełożonych. Warto jednak zadbać o nie również w przypadku współpracowników, ważnych klientów, członków zespołu projektowego, opiekuna praktyk lub lidera grupy wolontariuszy, jeśli braliśmy udział w akcjach charytatywnych.

Jakie są formy referencji?

Referencje mogą być pisemne oraz ustne. Większą wartość mają te udzielane ustnie bezpośrednio w czasie procesu rekrutacyjnego, ale warto również prosić o referencje pisemne. Czasem zdarza się, że kontakt z osobą która udzieliła referencji się urywa, firma przestaje istnieć i trudno zdobyć aktualny numer telefonu. W takim przypadku warto mieć na papierze potwierdzenie pozytywnej opinii na swój temat. Nigdy nie wiadomo, kiedy taki dokument będzie przydatny.

Gdzie i kiedy pisać o referencjach?

Informację o referencjach najlepiej umieścić bezpośrednio w CV. Niektórzy zalecają wypisanie już na tym etapie danych i nazwisk osób, które mogą referencji udzielić. Według mnie wystarczy wpisać nazwę firmy oraz stanowisko danej osoby, lub standardową klauzulę „Referencje: na życzenie”. Pamiętajmy o ochronie danych osobowych oraz uprzedzeniu byłych współpracowników o możliwości kontaktu rekrutera w sprawie opinii na nasz temat. Zazwyczaj weryfikacja referencji odbywa się w trakcie procesu rekrutacyjnego, w związku z tym na wstępnym etapie wystarczy informacja w CV. Nie zamieszczajmy skanów referencji wysyłając dokumenty aplikacyjne, bo i tak nikt się z nimi nie zapozna. Warto natomiast przygotować sobie kopie i zabrać je na właściwą rozmowę rekrutacyjną.

Czy referencje mają znaczenie?

Mniej więcej podczas co dziesiątego procesu rekrutacyjnego referencje są w ogóle weryfikowane. Wynika z tego, że nie jest to częste zjawisko i być może dlatego wiele osób opuszcza ten punkt w CV. Na tą sytuację ma wpływ kilka czynników. Wielu rekruterów wątpi, że referencje będą wiarygodnym źródłem wiedzy o kandydacie. Osobiście spotkałam się z przypadkami, że pracownicy sami pisali sobie referencje, dając je jedynie do podpisu przełożonemu. Dodatkowo uważa się, że były pracodawca nie chce zaszkodzić odchodzącemu pracownikowi, lub narazić firmę na ewentualne kroki prawne, jeśli opinia będzie negatywna.

Mimo wszystko, moim zdaniem  dzięki umieszczeniu sekcji referencje w CV, dajesz sygnał rekrutującemu, że niczego nie ukrywasz i możesz się pochwalić sukcesami z innych miejsc pracy. Zdarza się, że mimo braku informacji, rekruterzy pytają o możliwość kontaktu z byłymi przełożonymi. Warto zatem być przygotowanym na taką okoliczność i nie dać się zaskoczyć.

Pozdrawiam,

Kamila Rosik

autorka: strefakariery.com.pl

- A word from our sposor -

Referencje od klientów lub byłego pracodawcy. Czy liczą się w procesie rekrutacji?