W ciągu swojej kariery zawodowej może nam się przytrafić wiele trudnych momentów. Dłuższa przerwa w zatrudnieniu, zwolnienie przez pracodawcę lub rezygnacja z pracy, częste zmiany stanowisk – to wszystko nie wygląda najlepiej w CV. Nawet jeśli sprytnie ukryjemy lub zatuszujemy te fakty w aplikacji, doświadczony rekruter i tak dopatrzy się nieścisłości i dopyta o nie na rozmowie rekrutacyjnej. Jak zatem mówić o sytuacjach nie zawsze stawiających nas, kandydatów w pozytywnym świetle?
DŁUŻSZA PRZERWA W ZATRUDNIENIU
Zdarza się, że z różnych powodów nie możemy znaleźć pracy przed dłuższy czas. Jeśli sytuacja trwa ponad rok warto już przed rozmową rekrutacyjną przygotować sobie odpowiedź na pytanie o powody takiego stanu rzeczy. To, co jest tu najważniejsze to szczerość. Jasno przedstawmy sytuację, dla której dotychczas nie mogliśmy podjąć zatrudnienia. Obecnie rynek pracy jest trudny, ale rekrutujący o tym wie. On chce zatrudnić pracownika z najlepszymi kwalifikacjami, więc zamiast uskarżać się na pracodawców, pokażmy co podczas tej przerwy w pracy robiliśmy. Warto podkreślić udział we wszelkiego rodzaju kursach, szkoleniach, spotkaniach branżowych czy akcjach charytatywnych. Wszystko to, co miało wpływ na nasz rozwój jest w tym miejscu pożądane.
Jeśli przerwa w pracy spowodowana była wydarzeniem losowym, chorobą, spokojnie można o tym powiedzieć. Oczywiście przedstawmy sprawę krótko i konkretnie, bez zbędnych emocji, które mogłyby być niewłaściwie odebrane.
Z KWIATKA NA KWIATEK
Odwrotną sytuacją od braku zatrudnienia jest częsta zmiana pracy przez potencjalnego kandydata. Pracodawcy chcą zazwyczaj zatrudniać osoby, które zwiążą się z firmą na dłużej. Cały proces zatrudnienia i wdrożenia nowego pracownika jest bowiem dla firmy uciążliwy i kosztowny. Dlatego osoby podejrzanie często zmieniające miejsce pracy, są zazwyczaj podczas rozmów bardzo mocno lustrowane. Jak najlepiej wyjaśnić tą sytuację? Tutaj też warto postawić na szczerość, ale bardzo uważnie dobierać słowa. Odpowiedź typu „było nudno”, „za mało zarabiałem”, „szef mnie nie lubił”, na pewno nie przyniesie nam oczekiwanych rezultatów. Podkreślmy za to czego nauczyliśmy się w konkretnych firmach, jakie doświadczenia zdobyliśmy i jak możemy to wykorzystać podczas pracy dla nowego pracodawcy.
ZWOLNIENIE PRZEZ PRACODAWCĘ
To kolejny trudny temat, z którym możemy się spotkać na rozmowie o pracę. Najbezpieczniejszą odpowiedzią na pytanie, dlaczego zostaliśmy zwolnieni jest powoływanie się na trudną sytuację ekonomiczną firmy. Jeśli jednak powody zwolnienia były inne trzeba w jak najbardziej neutralny sposób przedstawić daną sytuację, jednocześnie przekonując rekrutującego, że nie ma to wpływu na ewentualne zatrudnienie w tej firmie.
Zwolnienie z pracy jest najtrudniejszym tematem do rozmowy. Zwłaszcza, że taka sytuacja często wpływa negatywnie na poczucie wartości kandydata. Warto więc znaleźć pozytywną stronę takiego wydarzenia, aby na rozmowach ten punkt nie przysłonił rekrutera i nie wpłynął na całościową ocenę naszej kandydatury.
Pozdrawiam,
Kamila Rosik
autorka: strefakariery.com.pl