1. Mnie już męczy moja krótkowzroczność, bo nie mam tak dużej wady a nie raz nie dwa czuję się jak prawdziwy kret… nie widzę nawet numeru autobusu, który jedzie. Okulary nie nadają się do aktywnego trybu życia, nie wyobrażam sobie biegać w okularach, więc chyba w końcu będę musiała zdecydować się na laserową korekcję wzroku. Słyszałam dużo dobrego o Lentivu, że nie ma takiej długiej rekonwalescencji i szybo można wrócić do sportu itp. Czy to prawda?

    • Efekty, rekonwalescencja i wrażenia po laserowej korekcji wzroku są bardzo różne. Dlatego nie podpowiadam pacjentom, który osrodek i metodę powinni wybrać. To bardzo ważna decyzja, dlatego trzeba ją podjąć po konkretnym wywiadzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

krótkowzroczność kobbieciarnia portal dla kobietRozmazywanie obrazu widzianego z daleka i mrużenie oczu celem „wyostrzenia wizji”, to pierwsze objawy krótkowzroczności. Przybliżamy się do ekranów, nie rozpoznajemy numerów autobusów. W kinie siadamy zdecydowanie bliżej niż inni. Czujemy zmęczenie i podrażnienie oczu. Z krótkowzrocznością nie ma żartów – im dłużej zwlekasz z okularami tym gorzej dla ciebie.

Krótkowzroczność to jedna z najczęściej spotykanych wad wzroku. Oko krótkowzroczne zbyt mocno skupia promienie światła. Bywa jednak, że to gałka oczna jest zbyt długa, a co za tym idzie widziany przez nas obraz  staje się automatycznie rozmazany.

krótkowzroczność

Kiedy pojawia się krótkowzroczność?

Nigdy nie wiemy czy i kiedy dokładnie pojawi się krótkowzroczność. Jednego roku możemy badać dziecko i stwierdzić, że wszystko u niego w porządku, podczas gdy w zaledwie rok później ujawni się u niego widoczna wada wzroku. Najczęściej mamy do czynienia z krótkowzrocznością szkolną – pojawia się w wieku mniej więcej 10 lat. Zawsze trzeba ją korygować, później kontrolować około dwa razy do roku. 

Krótkowzroczność jest bezwzględna. Najczęściej pogłębia się do 20 roku życia. Zwiększające się rok do roku moce okularów są powodem wielu łez małych pacjentów. Nie wiadomo dlaczego niektórzy pacjenci dochodzą do wady -1,0, inni, aż do -6,0. Bardzo często zdarza się, że jedno z rodzeństwa cierpi na krótkowzroczność, a drugie nie.

Na co zwrócić uwagę?

Krótkowzroczności towarzyszy wiele objawów. Te podstawowe to oczywiście rozmazywanie się obrazu z daleka. Mniej specyficzne to ból głowy, łzawienie oczu, mruganie, nawracające zapalenie spojówek lub brzegów powiek. Pacjenci bardzo często pochylają lub  podnoszą głowę jakby szukając odpowiedniej ostrości.

krótkowzrocnośćJak korygujemy krótkowzroczność?

Krótkowzroczność korygują:

  • okulary z soczewkami minusowymi,
  • okulary z soczewkami wieloogniskowymi,
  • soczewki kontaktowe,
  • soczewki ortokeratologiczne,
  • laserowa korekcja krótkowzroczności;

Jak kontrolować postęp krótkowzroczności napiszę w kolejnym artykule. Tymczasem warto pamiętać – nie wolno przepisywać okularów tylko na podstawie komputerowego badania wzroku! Warto znaleźć doświadczonego optometrystę. Dobry specjalista nie tylko skoryguje krótkowzroczność, ale też będzie miał odpowiednie podejście do dzieci. Empatia i przyjazna atmosfera pomoże dziecku zaakceptować okulary i postęp wady.

Pozdrawiam serdecznie!

Barbara Pakuła

właściciel w: VISUS OPTYK w Suwałkach

- A word from our sposor -

Rozmazany autobus i pierwszy rząd kina, czyli wszystko o EPIDEMII krótkowzroczności