O tym, że kolory mają na nas wpływ, nie trzeba nikogo przekonywać. Większość ludzi ma swoją ulubioną barwę lub nawet kilka takich, w których czuje się dobrze. Często ubrania, które zakładamy mają zupełnie inną gamę, niż przedmioty, którymi się otaczamy. Zdarzają się również osoby bardzo kompatybilne kolorystycznie na każdym polu.
W życiu prywatnym nasze preferencje kolorystyczne są naszą prywatną sprawą. Jednak świat biznesu rządzi się swoimi prawami.
W czym kolory mogą pomóc, a jak mogą zaszkodzić? Jak wpływają na nasz wizerunek?
Na temat symboliki kolorów dużo materiałów można znaleźć w sieci; w jaki sposób konkretna barwa oddziałuje na ludzi, jak jest kojarzona i dla kogo polecana. Dowiesz się m.in. że największe firmy w Polsce używają przede wszystkim żółtego, niebieskiego i czerwonego. Moim zdaniem, bardzo popularny kolor to także pomarańczowy.
Jeśli prowadzisz lub dopiero tworzysz własny biznes – jednym z kluczowych elementów, które musisz wziąć pod uwagę, jest jego wizerunek. Kolor jest niewątpliwie częścią tego wizerunku i to w większym stopniu niżby mogło Ci się wydawać. Takie elementy, jak strona internetowa, logo, wizytówka, to pierwsze na co patrzy klient szukając oferty. Nasz mózg najpierw rejestruje kolor. Oczywiście część merytoryczna jest najważniejsza – jakość, cena itd., ale nie oszukuj się, jeśli sądzisz, że klient pominie integralną – wizualną część firmowego wizerunku, pozostajesz w głębokim błędzie. To jak wygląda źródło, z którego czerpie informację o Twojej firmie, przełoży się natychmiast jego opinię. Z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, jak jest ważne jest pierwsze wrażenie.
Wybierz dla swojego biznesu kolory, które będziesz używał – na stronie, w logo, na wizytówkach, szablonie newslettera, blogu firmowym, ale także we wnętrzach firmy, na gadżetach itd. Wybierz dwa, najwyżej trzy kolory (ten trzeci tylko jako dopełnienie) i trzymaj się ich konsekwentnie we wszystkim co robisz. Dzięki temu osiągniesz spójność i rozpoznawalność. Całkiem estetycznym rozwiązaniem jest wybór jednego koloru w dwóch lub trzech odcieniach. Taka kompozycja nadaje wrażenia czystości i lekkości.
Decydując się na konkretną barwę, nie możesz brać pod uwagę tylko swoich osobistych preferencji. Zastanów się, jak chcesz, aby Twoja firma była postrzegana i co pasuje do produktów lub usług, które oferujesz. Pomyśl – jak odbierzesz firmę produkującą zabawki, której główną barwą będzie brąz lub czerń? A czy różowy kolor pasuje dla zakładu pogrzebowego? Coś tutaj wyraźnie zgrzyta. Twój mózg od razu mówi „nie”.
Kolorowy wizerunek szefa?
Twoją firmę tworzysz także Ty – szef, którego wizerunek również ma znaczenie. Zapewne nie muszę przekonywać Cię, jakie czary można robić za pomocą ubrań. Tutaj również doskonale sprawdza się metoda wyboru dwóch do trzech kolorów. Twój wizerunek musi być profesjonalny i budzący zaufanie, a osiągniesz to, jeśli odpowiednio dobierzesz go do branży, którą się zajmujesz oraz do konkretnej sytuacji. Specyfika branży wymusza i narzuca odpowiedni dress code, ale nie może być on oderwany od Twojego typu urody i osobowości. To kolejny istotny czynnik. Wiele osób korzysta z porad stylisty. Jeśli ten temat wywołuje u Ciebie ciarki i zupełnie nie potrafisz się w nim odnaleźć, może też powinieneś spróbować? Czasem wystarczy kilka drobnych wskazówek, by załapać o co w tym chodzi.
Twój wizerunek to także Twoja mowa ciała. Musisz pamiętać o tym, że sygnały niewerbalne wywierają pięciokrotnie większy wpływ na rozmówcę niż używane słowa. Twój wygląd zewnętrzny – nie tylko ubiór, ale i postawa, zachowanie, słowa, gestykulacja. Jeśli potencjalny klient czuje rozdźwięk między tymi wszystkimi elementami, mimo Twoich najszczerszych chęci, nie pozyskasz go.
W zależności od branży, może okazać się, że nie tylko wizerunek szefa jest ważny, ale i pozostałych pracowników – zwłaszcza tych, którzy pracują bezpośrednio z klientem. Jeśli zachodzi taka konieczność, powinieneś wyznaczyć obowiązujące zasady ubioru. Być może zakupisz dla wszystkich „mundurki”; może okazać się, że wystarczy tylko pewien drobny element, jak np apaszka. Dobrym rozwiązaniem pozostaje także wskazanie pracownikom jednolitego, pożądanego elementu ubioru np. białej bluzki, którą powinien posiadać w pracy i zapewnić we własnym zakresie.
Podsumowując, oddziaływanie wyglądu zewnętrznego w biznesie podkreśla status i profesjonalizm prowadzonej przez Ciebie formy, wyraża szacunek do klienta/partnera biznesowego, ale także wpływa na samopoczucie – Twoje i klientów, co w sposób oczywisty rzutuje na zasobność Twojego portfela!
Pozdrawiam,
Agnieszka Organizerka
autorka bloga: Centrum Zarządzania