ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przedświąteczny czas sprzyja refleksjom. To czas spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Końcówka roku zachęca nas do podsumowań i planowania. Wydawałoby się, że to czas sielanki.

A tymczasem…

To czas szaleństwa w najczystszej postaci! Jeżeli nie jesteś najlepiej zorganizowaną osobą na świecie, ten artykuł jest właśnie dla ciebie. Jeżeli jesteś – cóż, zapewne masz już popakowane prezenty, posprzątany dom i zaplanowane zakupy. Ba! Może nawet zrobione… Wiesz już co założysz na kolację wigilijną, jak będzie udekorowany dom i co znajdzie się na stole.

Ty też możesz przeczytać ten wpis. Być może znajdziesz w nim kolejną dawkę inspiracji, a może po prostu podzielisz się w komentarzu swoimi sposobami na udane święta…

O co chodzi w tym szaleństwie?

Mycie okien podczas siarczystego mrozu, porządki w szafkach, polerowanie szkła, pranie dywanów, mycie żyrandoli, kąpanie psa (kot czasami też się załapie), fryzjer, kupowanie prezentów, czyszczenie fug, pastowanie butów, gotowanie…

Lista ciągnie się jak stonoga. Najczęściej słyszanym słowem w okresie przedświątecznym, pozostaje krótki i stanowcze: muszę. Uzupełniają je nietęgie: „nie wyrabiam”, „nie mam czasu”, „koniecznie”, „obowiązkowo” lub „zaraz to zrobię”.

Gdzie się podziała magia Świąt?

Żyjemy w świecie wiecznej pogoni. Mało kto wie, za czym. Biegniemy jednak jak szaleni,  w drodze zapominając o bliskich. Dzieci, rodzice, czasem i partner – wszyscy bywają postawieni w szeregu, zaraz po: „nie mam czasu”, „zarobiona jestem”, „nie teraz” lub „potem”.

Czas mija jednak, bezpowrotnie.

Kiedy się ockniemy może być za późno.

śnieg kobieta zima święta kobbieciarniaJestem minimalistką, nauczyłam się tego kilka lat temu. W chwili, gdy życie dało mi nieźle popalić. Zrozumiałam wiele rzeczy już „po szkodzie”, jak to Polak ma w zwyczaju. Najważniejsze w byciu rozsądnym optymistą jest jednak to, aby wyciągać wnioski, z raz przerobionych, życiowych lekcji. Tak więc wyciągam, i dziele się nimi z innymi. Są proste jak alfabet. Nie wierzysz?

Mój alfabet szczęścia…

Zrób listę świątecznych obowiązków. Wypisz na niej wszystko, co musisz zrobić. Wszystko to, co przyjdzie Ci do głowy lub zatruwa ją już od tygodni. Od porządków w szufladzie ze sztućcami począwszy, na sprzątaniu strychu i myciu samochodu kończąc. Kiedy już stworzysz swoją listę, przyglądnij się jej bacznym okiem. Zastosuj metodę Briana Tracy i nadaj znaczenie każdej wypisanej czynności:

A – rzeczy, które MUSISZ zrobić, inaczej poniesiesz konsekwencje. Będą to zapewne prezenty dla dzieci i przygotowanie wigilijnej kolacji.

B – rzeczy „ważne”, ale jeśli ich nie zrobisz, świat się nie zawali. Może to być wypisanie i wysłanie świątecznych kartek czy udekorowanie domu z zewnątrz.

C– coś przyjemnego. Pieczenie i dekorowanie pierników z dzieciakami, strojenie choinki.

D – deleguj co się da! Koniecznie! Wiesz, że dom może posprzątać ktoś inny? Możecie też dokonać podziału obowiązków – tak, aby każdy mógł się wykazać. Koszule na świąteczne spotkania można wyprasować w pralni, część wigilijnych potraw zamówić, kartki świąteczne do rodziny mogą wypisywać dzieciaki, podobnie z ubieraniem choinki.

E – ELIMINUJ! Sądzisz, że święta nie odbędą się jeżeli nie posprzątasz w szufladzie ze sztućcami? Naprawdę musisz kupować prezenty dla całej rodziny? Czy jest realna konieczność wysyłania świątecznych smsów do wszystkich ludzi z Twojej listy kontaktów?

ŚwiętaTaka lista pomoże ci uporządkować niektóre sprawy. Najważniejsze są jednak odpowiedzi na pytania: Czym dla ciebie są święta? Jak chcesz je spędzić? Jak wspominać?

Być może podejście do niektórych spraw będzie dla ciebie kontrowersyjne. Jak można zamawiać potrawy na wigilie? Wszystko zrobić samemu! Zanim zdecydujesz się jednak na umycie okien w środku siarczystego mrozu, czy zarwanie nocy w celu doczyszczenia łazienkowych fug, zastanów się, co jest dla ciebie naprawdę ważne. Być może, skupiając się na tych wszystkich przedświątecznych „koniecznościach”, z każdą minutą tracisz coś, co może okazać się dla Ciebie naprawdę istotne…

Tymczasem życzę Ci wesołych, rodzinnych i spokojnych Świąt!

Barbara Lech

barbara lech kobbieciarniaPS: Jeżeli chcesz zobaczyć swoje życie z innej perspektywy i zaplanować najlepszy rok swojego życia, zapraszam do zapisania się na listę http://bit.ly/najlepszyrok. W okolicy 31 grudnia 2016 r. otrzymasz ode mnie e-booka z ćwiczeniami i narzędziami do planowania.

- A word from our sposor -

Święta według zasady Briana Tracy. Mój alfabet szczęścia!