ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

pomysł na biznesW dzisiejszym świecie, kiedy tylko słyszymy, że znajomi po raz kolejny w tym roku wyjeżdżają na wakacje, w naszej głowie pojawia się myśl: „Na pewno mają tyle wolnego czasu, bo pracują w domu, a nie na etacie.” Nasze wyobrażenie o byciu dla samych siebie szefem jest dość jasne. Jednak czy w rzeczywistości jest tak kolorowo, jak niektórym się wydaje?

Postaram się odpowiedzieć na to pytanie wykorzystując znaną wszystkim listę plusów i minusów, zarówno dla własnej działalności jak i pracy etatowej. Zrobię to na własnym przykładzie, bo wychodzę z założenia, że twierdzenia poparte doświadczeniem pozostają bardziej przekonujące. Być może tym podobne zestawienie przyda się osobom, które znalazły się na podobnym etapie życia i zastanawiają się czy nie warto zrezygnować z pracy dla kogoś, aby przejść „na swoje”, albo na odwrót: czy nie lepiej powrócić na bezpieczny etat i mieć święty spokój.

PLUSY WŁASNEJ DZIAŁALNOŚCI:

Sam sobie jesteś szefem. To znaczy, że nie jesteś od nikogo uzależniony. Już w szkolnych czasach wiedziałam, że nigdy nie będę chciała znaleźć się w sytuacji, w której planuję sobie jakieś wakacje, ale dzień przed wyjazdem okazuje się, że nie mogę na nie jechać, bo ktoś mi na to nie pozwala. Nie potrafiłabym znieść myśli, że większość mojego życia uzależniona jest od zupełnie obcej osoby, która podejmuje decyzje względem mnie, być może pod wpływem własnych emocji, niepowodzeń czy najzwyczajniejszych w świecie „złych dni”. We własnej działalności uwielbiam to, że sama wyznaczam sobie czas pracy i właściwie robię co chcę. Nawet jeśli muszę zrezygnować z jakichś swoich planów, bo np. klient wymaga realizacji usługi na określony termin to wiem, że robię to wyłącznie dla siebie – na swój rachunek, nie zaś, na  czyjeś konto.

Sam określasz czas pracy. Kolejną sprawą, która mocno przekonała mnie do podjęcia własnej działalności jest to, że mogę pracować kiedy chcę. Nie mam normowanego czasu pracy. Nie pracuję od – do. Fakt, staram się w ciągu tygodnia określać wstępnie ramy czasowe, w których poświęcam się pracy, żeby oddzielić pracę od życia prywatnego, ale są one bardzo elastyczne. Zdarza się tak, że pracuję nawet w nocy lub w weekendy i święta. Odbijam to sobie jednak innym razem i wtedy mam wolny dzień w środku tygodnia, który przeznaczam zwykle na odwiedziny w rodzinnym domu, wycieczki czy słodkie lenistwo. Cudowne jest również to, że mogę delektować się każdą porą dnia. Mogę sobie pozwolić na śniadanie w łóżku, spacer w południe czy zakupy wtedy, kiedy dookoła nie ma żywej duszy. Również jeśli chodzi o dłuższy urlop, to mogę go zaplanować kiedy chcę i uciec np. do ciepłych krajów od szarej, polskiej zimy.

własna firma kokrporacja kobbieciarniaDziałasz na własną markę. W moim przypadku jest to dość ważne. Od początku wiedziałam, że sama chcę zapracować na swoje nazwisko. Działam w dość specyficznej dziedzinie, jaką jest prawo. Powszechnie wiadomo, że prawnicy mają przed sobą długą drogę, zanim zapracują na swój własny sukces. Najpierw 5 lat ciężkich studiów, później 3 lata jeszcze cięższej aplikacji i dopiero wtedy możesz działać sam. W trakcie pracujesz więc na nazwisko starszego od Ciebie adwokata, w jego kancelarii. Starałam się więc pójść w trochę innym kierunku i oprócz działania na korzyść kancelarii, w której odbywam aplikację, działam również na swoje nazwisko, prowadząc doradztwo prawne. Każda nowa firma powinna pracować na swoją nazwę, żeby być rozpoznawalną i podpisywać się pod własnym sukcesem, nie czyimś.

Usamodzielniasz się i nabierasz pewności siebie. Przed nowym przedsiębiorcą tworzy się masa spraw do załatwienia, papierków do podpisania, decyzji do podjęcia, batalii z urzędami do stoczenia. To wszystko trzeba przejść samemu. Dzięki temu staje się jednak pewny siebie i samowystarczalny. To świetny sposób na sprawdzenie samego siebie.

Wyzwalasz w sobie nowe pokłady kreatywności. Pamiętam, kiedy wpadł mi do głowy pomysł na naszą firmę. To były długie dni wymyślania najpierw nazwy, później tego, jak to wszystko miałoby wyglądać. Na koniec tak się zapędziłam, że wymyśliłam następną firmę i jeszcze następną. Najfajniejsze w tym jest jednak to, że wszystkie nasze firmy wiążą się ze sobą! Kiedy będziesz musiał wymyślić coś, od czego uzależnione będzie Twoje przyszłe życie, to sam zdziwisz się, jakie pokłady kreatywności i energii w Tobie drzemią. I kiedy już raz je w sobie rozbudzisz, będą Ci towarzyszyć cały czas.

Nieustannie się szkolisz i samodoskonalisz. Wiadomo, że własna firma to takie własne dziecko. Chcesz dla niej jak najlepiej i starasz się być coraz lepszym rodzicem. Masz gdzieś z tyłu głowy, że każde szkolenie, jakiego się podejmiesz, zaowocuje. Wiesz również, że plony będziesz zbierał Ty – nikt inny, tylko Ty. Dlatego robisz to z ogromną ochotą i każda nowo zdobyta wiedza, każde nowe doświadczenie, wprawiają Cię w znakomity nastrój i powodują chęć sięgania po jeszcze więcej. Dbasz o swój własny rozwój bo wiesz, że robisz to dla siebie.

Nigdy nie wiesz, ile zarobisz. Dla niektórych akurat to może być minusem. Dla mnie jest to jednak spory plus. Dlaczego? Fakt, są miesiące, kiedy nie zarabiasz wcale (zwłaszcza na początku drogi). Są też miesiące, kiedy zarabiasz zaledwie tyle, że wystarcza Ci na skromne przeżycie. Nagle jednak nadchodzi miesiąc, w którym podpisujesz umowę o współpracę z jakąś firmą i to na dłuższy czas i pojawiają się miesiące, w których Twoje zarobki przechodzą najśmielsze oczekiwania. Na etacie dokładnie wiesz ile i kiedy zarobisz – nie licząc jakichś premii, masz stałą pensję. Wiesz, że raczej nie istnieje prawdopodobieństwo nadprogramowych pieniędzy, które przeznaczyć mógłbyś np. na jakieś super wakacje. A działając w swojej firmie takie właśnie prawdopodobieństwo czai się na każdym kroku.

Robisz to, co kochasz. O ile w przypadku etatu często ktoś podejmuje pracę, bo różne sytuacje losowe zmusiły go do tego i być może pracuje w miejscu, którego nie znosi, tak w przypadku prowadzenia własnej działalności nie wyobrażam sobie, żeby ktoś robił to pod przymusem. Z reguły zakładasz firmę związaną z tematem, który kochasz. Twoja firma to Twoja miłość i taka praca to czysta przyjemność. „Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu.” – i to jest piękne!

początki działalności kobbieciarnia

MINUSY WŁASNEJ DZIAŁALNOŚCI:

Zauważyliście już pewnie, że jestem mocno stronnicza jeśli chodzi o własną firmę, więc minusy, które wymienię, nie są dla mnie czymś, co mogłoby sprawić, że kiedykolwiek chciałabym przejść na etat, ale wiem, że niektórych to właśnie one zniechęcają do wejścia w świat przedsiębiorców. A oto one:

Ryzyko i odpowiedzialność. Wszystko co robimy wiąże się z pewnym ryzykiem. Już samo założenie działalności to ryzyko, bo przecież nasz pomysł może nie wypalić. Otóż zawsze coś może pójść nie tak i wówczas to my będziemy za to odpowiadać. Nie ma nad nami szefa, który odciążył by nas z odpowiedzialności. Jesteśmy tylko my. I to faktycznie może niekiedy przerażać.

Nigdy nie wiesz, ile zarobisz. Tak jak pisałam, dla mnie akurat jest to spory plus. Są jednak osoby, które dostrzegać tu będą negatywny aspekt. Na samym początku nie dość, że nie zarabiasz, to jeszcze musisz zdobyć jakoś finanse na rozkręcenie firmy. Jesteś więc bardziej na minusie. Nigdy też nie masz pewności, czy w danym miesiącu do Twojego portfela wpadnie choć kilka złotówek. Z doświadczenia również wiem, że nadprogramowe zarobki nie zawsze można przeznaczyć na przyjemności. Teraz, kiedy staramy się rozkręcić kolejną firmę, wszystkie tego typu pieniądze inwestujemy właśnie w nią. Tutaj musisz wybrać, czy wolisz np. kupić nowy samochód, czy sumę tę przeznaczyć na inwestycje, która wcale nie musi się zwrócić. Na etacie takich dylematów raczej nie ma.

Czas pracy. Tu również jest to zarówno plus, jak i minus. Nigdy nie jest tak, że pracujesz sobie kilka godzin dziennie, a potem wszystko masz gdzieś. Zdarza się, że dostajemy telefon w nocy i musimy na szybko coś napisać, albo pojechać do firmy, z którą współpracujemy. Kiedy wszyscy inni wesoło spędzają majówkę gdzieś nad jeziorem, Ty musisz czasem zrezygnować z takiej beztroski i pracować.

Biurokracja, papierkologia, wysokie koszty, urzędy. Już na samym początku rzucają Ci kłody pod nogi. Żeby zostać przedsiębiorcą musisz odbyć pielgrzymkę po wszelkich możliwych urzędach i podpisać wszelkie możliwe papiery. Co gorsza, musisz sporo zapłacić. Nadal nie rozumiem zasad panujących w naszym kraju, gdzie każą płacić spore sumy komuś, kto jeszcze nie zarobił na tym, za co ma płacić, ani złotówki. A płacić trzeba naprawdę dużo, pokusiłabym się nawet o stwierdzenie, że nieadekwatnie do tego, za co płacisz. Ale to temat na inną okazję. Inną sprawą jest kontakt z urzędami, wyjaśnianie nieporozumień, kontrole itp. Ze wszystkim musisz radzić sobie sam, bo czasem nawet zatrudnienie odpowiednich osób do tego nic nie daje. Nauczyłam się już, że jeśli umie się liczyć, to powinno się liczyć na siebie. A taka umiejętność liczenia we własnym biznesie jest podstawą.

jak założyłam własną działalność

PLUSY PRACY NA ETACIE:

Ok. Własną działalność mniej więcej mamy za sobą. Przejdźmy więc do „ukochanego” przeze mnie etatu, na którym przepracowałam … aż 2 miesiące. Jak widzicie nie mam więc doświadczenia w tym zakresie, a i tak wiem, że nie chciałabym do tego okresu wracać. Przyjrzyjmy się jednak najpierw temu, co w etacie jest na plus:

Zawsze wiesz ile zarobisz. Odwrotnie niż we własnej firmie. Masz określoną pensję i pewność, że danego dnia w miesiącu dostaniesz przelew. Może to dawać uczucie bezpieczeństwa i stagnacji.

Stałe godziny pracy. Nawet jeśli pracujesz na zmiany, to i tak wiesz, że pracujesz te 8-12 godzin, po czym wracasz do domu. W zasadzie po wyjściu z pracy nic, co z nią związane, nie powinno Cię interesować.

Ograniczona odpowiedzialność i brak ryzyka. Odpowiadasz tylko i wyłącznie za swoją pracę, nie za ogół. Nie ryzykujesz, bo nie należy do Ciebie wprowadzanie zmian w firmie czy wdrażanie nowych pomysłów. Zawsze masz kogoś nad sobą, kto powinien sprawować pieczę. W domu masz spokój, bo pracę zostawiasz za drzwiami budynku, w którym znajduje się firma, w której pracujesz.

W nic nie musisz inwestować. Jeśli oczywiście nie chcesz. Prywatnie możesz inwestować we wszystko, ale w firmie nikt od Ciebie tego nie wymaga. Pracujesz, dostajesz za to wynagrodzenie i na tym koniec.

Brak papierkologii, biurokracji, urzędów itp. Robisz swoje, a reszta Cie nie obchodzi. Nie musisz martwić się ZUS-em, US-em i innymi tego typu tworami. Masz spokojną głowę i wykonujesz tylko to, co zleci Ci szef. Z tego co udało mi się zauważyć, to właśnie przeważający powód, dla którego ludzie boją się przejść na swoją działalność – przeraża ich ogrom nadprogramowych obowiązków, konieczność radzenia sobie samemu ze wszystkim i ogromna odpowiedzialność.

MINUSY PRACY NA ETACIE:

Oj, tu mogłabym wymieniać długo, bo to przecież główne powody, dla których nie chciałabym pracować w taki sposób, ale skupię się na tych najistotniejszych:

Z góry ustalone godziny pracy. A już najgorzej jest, kiedy 5 dni w tygodniu pracujesz od 10 do 18. I co wtedy? Kiedy masz mieć czas na pójście na zakupy, spotkanie z przyjaciółmi, randkę, albo czas spędzony z dziećmi, w gronie rodzinnym, własne hobby, przyjemności, odpoczynek? Dni wyglądają tak samo. W końcu wszystko zaczynasz robić automatycznie i…

Wypalenie zawodowe, zmęczenie. Rutyna może zabić dosłownie wszystko. Tym bardziej jeśli Twoja praca polega w głównej mierze na powtarzalnych, codziennych czynnościach. Któregoś dnia budzisz się z myślą, że czas, by w swoim życiu coś zmienić, bo inaczej zwariujesz. W przypadku własnej działalności każdy nowy dzień, to nowe wyzwania, więc ta codzienność aż tak nie męczy.

Zawsze wiesz, ile zarobisz. Ponownie kwestia zarobków, która sprawdza się zarówno w plusach jak i minusach. Wcześniej wytłumaczyłam już o co chodzi z tym punktem, więc nie będę tu powtarzać.

Praca na czyjeś nazwisko lub nazwę czyjejś firmy. Pracując dla kogoś ciężko jest się wybić. Nie pracujesz na własne nazwisko czy własną markę. Nawet jeśli masz świetne pomysły to może zdarzyć się tak, że ktoś przypisze je sobie.

Ograniczona kreatywność. Z reguły wykonujesz określone zadania i nie masz zbyt dużego pola do popisu. Owszem, nie w każdej pracy tak jest, ale z reguły coś takiego zdarza się właśnie na etacie.

Jeśli chcesz wolny dzień lub urlop, to musisz dostać zgodę. Często istnieją nawet grafiki, które regulują kto i kiedy może wyjechać na wakacje. Z reguły nie dostaje się też wolnego, bo akurat obudziłeś się z myślą, że dzisiaj nie masz ochoty pracować. Wszystko zależy od Twojego szefa i to on decyduje o tym, co i kiedy będziesz robić.

Jak widzicie plusów i minusów jest całkiem sporo zarówno w pracy na etacie jak i pracy na własny rachunek. Wszystko to jednak zależy przede wszystkim od danej osoby – jej charakteru, upodobań, możliwości poznawczych, aspiracji, doświadczeń itp. Każdy jest inny i doskonale wiem, że są osoby, które tak jak ja nie wyobrażają sobie pracy na etacie, a są również takie, dla których wręcz przeciwnie praca na etacie to spełnienie życiowych i zawodowych marzeń i celów. Wszystko jest dla ludzi i to oni mają prawo decydować o swojej karierze i swoim życiu. Wiadomo, że np. działając samemu trzeba być ogromnie zdyscyplinowanym i samemu wyznaczać sobie zadania i terminy na ich realizację, dlatego też prowadzenie firmy może być też uzależnione od odpowiednich cech charakteru danej osoby.pracownik etatowy

Na koniec chciałam podkreślić, że powyższy tekst jest mocno subiektywny, ponieważ pisałam go z własnej perspektywy, wykorzystując własne doświadczenia. Nie mam ich jednak zbyt wiele z uwagi na mój wiek. Mam 26 lat i swoją przygodę z własną firmą zaczęłam dopiero 3 lata temu. Jednak już na tym etapie wiem, że dokonałam właściwego wyboru i mam nadzieję, że będę mogła kroczyć tą drogą do samego końca. Własna działalność daje mi mnóstwo satysfakcji i poczucia spełnienia, a co za tym idzie, czyni mnie szczęśliwym człowiekiem, który doskonale wie, czego chce od życia.

Pozdrawiam,

Daria Świetlik

Autorka bloga: My Gorgeus Life i Legal Consulting Świetlik

- A word from our sposor -

Szefowa dla samej siebie – spełnienie marzeń czy wręcz przeciwnie?