Detoksykacja, potocznie zwana detoksem, jak podaje Wikipedia pochodzi od łacińskiego detoxicatio, co dosłownie oznacza „usuwanie toksyny”. Pod tą nazwą w rzeczywistości kryje się szereg różnorodnych zabiegów, a wśród nich chociażby oczyszczanie i odtruwanie organizmu, stosowanie diet oraz dbanie o swoje zdrowie. O ile w ogólnym oczyszczaniu organizmu, możemy znaleźć gotowe wytyczne w zakresie sporządzania zdrowych mikstur ( jak na przykład picie na czczo wody z sokiem z cytryny, odkwaszanie zielonymi warzywami itp.), z cerą rzecz wygląda zgoła inaczej.
Nie ma co ukrywać, po zimie oraz okresie świątecznym, część z nas nieco mniej przykłada się do podstawowych zasad pielęgnacji – nieodpowiednia dieta, słodycze, fastfoody, nieudane eksperymenty kosmetyczne, a na koniec totalne lenistwo, sprawiają, że nasza skóra potrzebuje porządnego oczyszczenia.
Co zatem należy wiedzieć o detoksykacji?
Przede wszystkim zabiegi związane z detoksem skóry są zabiegami mocno dotleniającymi, stymulującymi oraz oczyszczającymi. Najbardziej skorzysta na nich skóra osób palących, cera poszarzała, grudkowata, problematyczna oraz po prostu zmęczona.
Jak zatem rozpocząć oczyszczający rytuał?
Dobrym początkiem jest domowe oczyszczenie twarzy. Warto zaufać sprawdzonym kosmetykom, ze zdrowym składem, a i postawić na minimalizm, skupiając uwagę na delikatnym oczyszczaniu skóry. Detoks nie powinien bowiem zakończyć się przesuszeniem, podrażnieniem, czy odwodnieniem skóry. Powinien polegać na typowym „odtruciu” skóry z zebranych w ciągu ostatnich tygodni czy miesięcy toksyn. Skóra po diecie powinna odżyć, być dobrze nawilżona, pełna blasku i energii. Warto w tym czasie odstawić produkty z substancjami zapachowymi, parabenami, silikonami, a zamiast sięgnąć po kremy z naturalnym składem, delikatne olejki, naturalne mydła.
Warto również pomyśleć o oczyszczaniu olejami. To delikatna, naturalna i skuteczna metoda oczyszczania twarzy. Olej, łącząc się z wszelakiego typu zabrudzeniami, pięknie domywa twarz z resztek makijażu, sebum i toksyn. W tym celu, polecam olej ze słodkich migdałów, sezamowy lub oliwę z oliwek. Aby oczyścić twarz olejem, nakładamy jego niewielką ilość na wilgotną twarz, masujemy, a następnie nakładamy namoczoną w dosyć ciepłej wodzie szmatkę. Ciepło otwiera pory umożliwiając ich dokładne oczyszczenie. Na koniec zmywamy olej szmatką, wykonując delikatny peeling. Całość zamykamy zimnym kompresem.
Również salony kosmetyczne oferują bogatą ofertę zabiegów oczyszczających. W większości zabiegi te, bazują na mocno dotleniających maskach, błotach, preparatach stymulująco- drenujących skórę, które mają za zadanie usuwać toksyny z naszej twarzy. Wspomagają metabolizm komórek, a przy tym przyspieszają gojenie i regenerację. Każda skóra jest inna, a specjalista dobierze odpowiednia kurację połączoną z domową pielęgnacją oraz dietą. Warto łączyć ze sobą kosmetykę pielęgnacyjną, z zabiegami domowymi oraz dietą i detoksem od wewnątrz.
Zły stan naszej skóry jest zazwyczaj wynikiem zatrucia, zakwaszenia toksynami i chorób wewnętrznych. Wszystkie zmiany, które na niej widzimy, są objawami zachwiania homeostazy. Przy niewłaściwym trybie życia i sposobie odżywiania powstaje skłonność do gromadzenia się toksyn i wody w tkankach, czego efektem są różnego rodzaju wykwity skórne. Ogólne odtruwanie organizmu wpływa na jakość naszego samopoczucia, poprawia stan zdrowia oraz skóry. Warto co jakiś czas zafundować sobie porządki w naszym organizmie, ponieważ to co dzieje się wewnątrz nas, zawsze odbija się na naszym wyglądzie.
Pozdrawiam,
Edyta Folek, właściciel: Studio Urody Fantazja