ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

motywacja do działaniaJak wzbudzić w sobie motywację? Można o niej poczytać, można wziąć udział w szkoleniu. Czy jednak nie byłoby cudownie móc zwyczajnie poprosić w sklepie o walizkę pełną motywacji? Ileż byłaby warta, wówczas, gdy walczyłabyś o swoje zdrowie, chciałabyś być szczęśliwą, uśmiechniętą i radosną; gdy chciałabyś spełniać swoje marzenia?…

Kiedyś…

– Kiedyś to zrobię, kiedyś to osiągnę. Zacznę od pierwszego, od poniedziałku, od nowego roku, od wiosny.

Kiedyś. Często zwlekamy z wykonaniem jakiejś czynności. Brak nam czegoś, co dawałoby nam motywację do działania. Niejednokrotnie stawiamy warunki, które oddalają nas od celu.

Wyznaczenie celu.

Motywacja to stan gotowości do podjęcia działania, cel – potrzeba, a pragnienie wyznacza kierunek.

W procesie motywacyjnym, nasze działania powinny być tak ukierunkowane, aby osiągnąć wymarzony cel. Doskonały efekt zatem przyniesie odpowiednie sformułowanie celu, do jakiego dążymy. Należy zweryfikować, czy cel jest realny i pozostaje wystarczająco ambitny – czy stanowi dla nas wyzwanie, a jego osiągnięcie zapewni nam poczucie sukcesu.

Małymi krokami po nagrodę!

Często powtarzamy: „Nie mam czasu”. Bo praca, bo dom, bo dzieci, bo zmęczenie... – garść wymówek.

Tak, priorytety są ważne, nawet jeżeli cel jest duży, a droga do niego długa i wymagająca sporej ilości czasu. Dlaczego? Czas i tak minie, więc albo za rok, dwa lata staniesz się szczęśliwszy, zdrowszy, osiągniesz harmonię i wszystko, czego pragniesz, albo… będziesz w tym samym miejscu, w którym jesteś dzisiaj.

Rozpisz swój cel na małe kroki. Za każdym razem, gdy osiągniesz choćby niewielki sukces w drodze do wymarzonego celu, spraw sobie małą nagrodę. To mogą być ulubione kwiaty, masaż, kino, teatr lub kolacja w gronie najbliższych, podczas której będziecie celebrować miłe chwile. Znajdź coś, co sprawi, że zawsze, gdy zamkniesz na moment oczy i przypomnisz sobie te nagrody, z uśmiechem będziesz wspominać dążenie do celu.

Wizualizacja!

Usiądź wygodnie, weź głęboki oddech i zamknij na chwilę oczy. Zobacz to. Zobacz siebie, gdy cel został osiągnięty. Odpowiedz sobie teraz na pytania:

– Jak wyglądasz?

– Jak się czujesz?

– Jakie emocje w Tobie dominują?

– Co mówisz?

– Co słyszysz?

Zobacz także całą drogę do realizacji tego celu – wszystko to, czego się spodziewasz, ale także bądź przygotowany na niespodzianki i poszukiwanie możliwych rozwiązań.

Pytania pomocnicze:

Pomyśl i zapisz teraz, co dokładnie chcesz osiągnąć.

Czy możesz wyrazić swój cel w taki sposób, aby postępy można było zmierzyć ? Po czym poznasz, że cel został osiągnięty? Czy realizacja Twojego celu jest możliwa? Dlaczego ten właśnie cel jest dla Ciebie tak istotny? Do kiedy chcesz go osiągnąć? Czy jest wystarczająco atrakcyjny i ambitny, aby starać się o jego urzeczywistnienie? Jak zmieni się Twoje życie  po jego spełnieniu?

Widełki.

Możesz wspomóc siłę motywacji i zaangażowania, jeśli założysz sobie „widełki”, czyli przedział. Na przykład: „Aby poprawić swoje zdrowie, schudnę 20-30 kg w najbliższych sześciu miesiącach”, zamiast sztywno wyznaczać 25 kg.

Wsparcie

Bardzo ważnym elementem w procesie dążenia do wyznaczonego celu jest wsparcie. Wsparcie i zrozumienie bliskiego otoczenia dodają skrzydeł, pomagają wznieść się wysoko i – nie zważając na przeciwności – szybować z uśmiechem.

Zastanów się, z  kim możesz podzielić się swoim postanowieniem, aby poczuć wsparcie zamiast presji. Komu o tym powiesz? Taka deklaracja wobec bliskich lub/i publiczna (np. na portalach społecznościowych) okazuje się pomocna w utrzymywaniu motywacji do działania. Unikaj osób, które sabotują Twoje działania mówieniem: „Nie uda ci się”, „Nie dasz rady, ale powodzenia” itd. Wsparcie, pamiętaj. Wsparcie i wiara, że dasz radę.

Przyjemnej i ekscytującej drogi do celu – niech motywacja będzie z Tobą!

Pozdrawiam,

Paulina Kraklio

Autorka bloga: Fit Mind Coach

- A word from our sposor -