ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

spoletto włochy kobbieciarniaSpoleto – to tutaj bije jedno z zielonych serc Włoch! Miejsce dalekie od tłumu turystów, uciążliwych Azjatów z najnowszymi iPhonami czy zwykłego ulicznego gwaru. O dziwo, kolejek do najciekawszych atrakcji tego średniowiecznego miasteczka, położonego na górzystym terenie Umbrii możecie tutaj z łatwością uniknąć.

Spoleto - KobbieciarniaZapewne każdy odwiedzający ten szczególny region, znajdzie w nim swój osobisty motywator do kolejnych odwiedzin Miejsce, które okaże się najbliższe jego sercu. O takie tu nietrudno – uwierzcie na słowo. Dlatego i ja, wybrałam ten punkt na włoskiej mapie, jako moje osobiste „must see”.

Swoją popularność Spoleto zapewniło sobie przede wszystkim za sprawą imponującego mostu, a precyzyjniej – średniowiecznego akweduktu, który jeśli wierzyć miejscowym, posiada wyjątkowo czarny PR,  „łakomego kąska” grona potencjalnych samobójców. Przyznaję, że na setkach internetowych zdjęć zrobił na mnie tak niesamowite wrażenie, że musiałam przekonać się na własne oczy, czy faktycznie jest co podziwiać. I wiecie co? Zdjęcia nie kłamią! Oczywiście nie chodzi tu bynajmniej o to, że zrozumiałam jego śmiercionośną sławę, niemniej prawdziwie zachwyciłam się, bez reszty jego przytłaczającą wręcz monumentalnością.

Akwedukt posiada 230 metrów szerokości i 80 metrów wysokości. Najprawdopodobniej zbudowano go w celu doprowadzenia wody do miasta z pobliskiego wzgórza. Nie muszę chyba dodawać, że widok ze szczytu tego inżynierskiego cuda, zapiera dech w piersiach. Uprzedzając nasuwające się pytania śpieszę z odpowiedzią: wejście na most jest bezpłatne, można po nim spacerować w naprawdę bezpieczny sposób bez obaw o swoje życie. Ważna informacja dla aktywnych turystów: po drugiej stronie znajduje się wiele tras spacerowych o różnym stopniu trudności, z których oczywiście warto skorzystać.

Spoleto - Kobbieciarnia

Spoleto - KobbieciarniaPrzyznacie same, robi wrażenie?

Spacerując po Ponte della Torri, nasz wzrok przykuje nie tylko wspomniany wcześniej fantastyczny krajobraz, ale także górująca nad miastem pełna wdzięku twierdza– Rocca. Wstęp do zamku jest płatny, jednak już sam widok z dziedzińca na rozległe wzgórza Umbrii, czy panoramę miasta robi imponujące wrażenie i na wiele lat pozostaje w pamięci odwiedzających.

Spoleto - Kobbieciarnia

Spoleto - Kobbieciarnia

Spoleto - KobbieciarniaNieopodal twierdzy, schodząc do miasta na Via Saffi, natrafimy na Katedrę z 1198r. – najważniejsza atrakcję miasta. Dumna, okazała, z przepiękną fasadą ozdobioną dużą mozaiką Solsernusa, w swoim wnętrzu prezentuje freski Filippo Lippiego, w tym „Madonnę z Dzieciątkiem Pinturicchia” oraz freski Santoriego, ale także jeden z dwóch ocalałych listów Św. Franciszka i dekoracyjną, marmurową posadzkę z XII wieku.

Spoleto - KobbieciarniaIdąc dalej, na Piazza della Liberta znajdziemy ruiny historycznego teatru rzymskiego. Przyznacie, że jak na ruiny mają się naprawdę całkiem dobrze! Każdy może stanąć na scenie i poczuć się niczym aktor tragikomicznej sztuki.

Spoleto - KobbieciarniaJak najlepiej poznać klimat miasta? Odłóżcie mapy i pozwólcie, żeby nogi same niosły Was po historycznym centrum miasta. Nie bójcie się „zgubić” wśród krętych, brukowanych uliczek. Tylko tak poczujecie klimat jaki ma do zaoferowania Spoleto. Nie brakuje tu historycznych, kamiennych budowli, wybornych restauracji i barów idealnych na szybkie espresso. Galerie sztuki i małe antykwariaty, swoimi witrynami, zachęcają do odwiedzin. Jeśli lubicie slow travel – na tacy właśnie podałam Wam idealne miejsce do Waszej listy wakacyjnych życzeń;)

Spoleto - KobbieciarniaImprezą, która cieszy się w Spoleto dużym powodzeniem pozstaje Festival dei DueMondi (Festiwalu Dwóch Światów), którego celem jest propagowanie i kultywowanie wszelkiego rodzaju sztuk estradowych. Odbywa się on corocznie pod koniec czerwca i trwa do połowy lipca. Wówczas, to niepozorne miasteczko zamienia się w barwną przystań pełną tańca, przedstawień teatralnych, liryki i prozy. Szczegóły tego wydarzenia znajdziecie tu: festivaldispoleto.com

Ciekawostki dotyczące Spoleto:

  • Miasteczko w 217 p.n.e. oparło się oblężeniu Hannibala.
  • W Spoleto swoją siedzibę ma znany na całym świecie producent oliwy Monini.
  • W związku z tym, że miasteczko usytuowane jest na wzgórzu władze miasta/regionu  zadbały oto, żeby połączyć zabytkowe centrum miasta z częścią mieszkalną w całkiem nietypowy sposób. W Spoleto bowiem funkcjonują schody ruchome, którymi z powodzeniem dotrzemy do twierdzy oraz innych atrakcji miasta.

Spoleto - Kobbieciarnia

Spoleto - Kobbieciarnia

Pozdrawiam,

Katarzyna Amanowicz

Nazwa bloga: Włochy okiem blondynki

- A word from our sposor -

Włochy okiem blondynki: Zielone Spoleto – wakacje w stylu super slow