Leasing jest formą finansowania często wybieraną przez przedsiębiorców. Aby jednak była to opcja korzystna, powinna być dopasowana pod kątem potrzeb i oczekiwań. Zanim więc podpiszesz umowę, sprawdź jak wysoka wpłata własna będzie dla Ciebie najlepsza.
Z finansowego punktu widzenia, leasing składa się z kilku istotnych elementów. Chociaż miesięczne raty odgrywają znaczącą rolę, nie należy bagatelizować znaczenia wpłaty własnej. To ważny parametr, który pojawia się zarówno w leasingu na nowe pojazdy, jak i auta używane.
Wpłata własna w leasingu – co to jest?
Wpłata własna to tzw. czynsz inicjalny. Jest to kwota, do uregulowania której zobowiązany jest leasingobiorca na mocy umowy leasingowej. Stanowi procentową wartość pojazdu, którą należy wpłacić zaraz po podpisaniu umowy – to niezbędne, aby dealer wydał samochód wzięty w leasing.
Wpłatę własną w leasingu na nowe i używane pojazdy można porównać do wkładu własnego obowiązującego przy kredycie.
Minimalna i maksymalna wysokość wpłaty własnej
Wysokość wpłaty własnej waha się w szerokich granicach – już od 0% przy Standard Leasingu na nowe pojazdy dostępnego w ofercie Toyota Leasing. Natomiast górna wartość czynszu inicjalnego nie może przekraczać 45% – zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Chcąc ustalić optymalną wysokość wpłaty własnej, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim swoje potrzeby oraz możliwości finansowe. Niski czynsz inicjalny to dobre rozwiązanie m.in. dla przedsiębiorstw, które mają ograniczone środki lub nie chcą „zamrażać” ich w całości. Natomiast wysoka wpłata własna może okazać się korzystną opcją dla przedsiębiorstw, którym zależy na bardzo dużych jednorazowych kosztach oraz dla tych, którzy chcą płacić niską miesięczną ratę.
Warto przy tym pamiętać, że czynsz inicjalny stanowi formę zabezpieczenia ryzyka transakcji. Dlatego im wyższa wpłata własna, tym większe szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji leasingowej.
Jak wpłata własna wpływa na wysokość raty?
Wysokość czynszu inicjalnego, podobnie jak kwota wykupu, wiąże się nieodłącznie z wysokością raty.
- Maksymalna wpłata własna przy wysokim wykupie oznacza niskie miesięczne raty.
- Minimalna wpłata własna przy minimalnym wykupie przekłada się na wysokie miesięczne raty.
To wszystko sprawia, że leasing na nowe i używane samochody jest bardzo elastyczną formą finansowania. Optymalna wysokość wkładu własnego i wykupu w połączeniu z czasem trwania umowy pozwala płacić miesięczne raty w wysokości dostosowanej do kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Dlatego tak ważne jest, aby przeanalizować wartość czynszu inicjalnego w kontekście nie tylko jednorazowej opłaty, ale również pod kątem opłacanych co miesiąc rat.