ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

noworoczne postanowienia zawodowe kobbieciarniaNastał wyczekiwany przez wielu Nowy Rok. Zazwyczaj jest to moment, w którym z zapałem wyznaczamy sobie kolejne postanowienia noworoczne. Schudnę, zacznę oszczędzać, rzucę palenie – brzmi znajomo? W tym okresie równie często postanawiamy zmienić pracę i znaleźć tą wymarzoną. Niestety większość z tych planów porzucamy już po kilku dniach nowego roku, wracając do starych przyzwyczajeń.  Jak więc wyznaczyć sobie cele zawodowe, aby je z sukcesem zrealizować?

ZRÓB RACHUNEK SUMIENIA

Przełom roku sprzyja podejmowaniu zdecydowanych decyzji. Chcemy zacząć od nowa, poddać się zmianom i iść w nieznane. Jednak należy pamiętać, że rzucenie pracy pierwszego stycznia i pozostanie bez zatrudnienia, może przynieść nam więcej złego niż dobrego. W każdej pracy zdarzają się gorsze momenty, szef jest zdenerwowany, terminy gonią, a koleżanka z pokoju obok ma muchy w nosie. Nie są to jednak powody, przez które w przypływie emocji należy porzucać pracę.

Jeśli postanowimy coś zmienić w naszym życiu zawodowym, najpierw należy zrobić porządny rachunek sumienia dotyczący naszej obecnej sytuacji. Najlepiej na sporej kartce zebrać wszelkie niezbędne informacje – jakie są nasze zasoby, słabe i mocne strony, jakie mamy doświadczenie zawodowe, jakie kursy, studia udało się skończyć? Jakie obecnie stanowisko zajmujemy, co w tej pracy lubimy a czego nie? Dzięki takiej wnikliwej analizie, będziemy w stanie stworzyć fundament do dalszego działania. A przy okazji może się okazać, że w gruncie rzeczy nasza sytuacja nie jest taka zła, jak nam się wydawało.

OKREŚL SIĘ

Wymarzona praca to slogan, który często słyszę nie tylko od osób, z którymi współpracuję. Często słyszałam również takie określenie „trawa jest zawsze bardziej zielona po drugiej stronie płotu„.

Co to dla nas oznacza? Łatwiej żyć mrzonką o wymarzonej pracy, niż jej faktycznie poszukać, bo rzeczywistość może okazać się zgoła inna od naszej wyimaginowanej fantazji. Dlatego tak ważne jest określenie dwóch rzeczy.

Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie: dlaczego chcę zmienić pracę? Co mi nie odpowiada w obecnej, a co mi pasuje i chciałabym kontynuować na nowym stanowisku? W zależności od odpowiedzi na te pytania, inne będą cele, które chcemy osiągnąć.

Druga kwestia to określenie bardzo szczegółowo: jak ma wyglądać, moja wymarzona praca. Tutaj ważny jest każdy detal, wielkość firmy, nazwa stanowiska, zakres obowiązków, poziom zarobków. Im dokładniej zdefiniujemy nasz cel, tym mniej czasu stracimy na szukanie czegoś idealnego. Skupimy się jedynie na własnych oczekiwaniach i znalezieniu zajęcia „skrojonego na miarę„.

WYZNACZ CEL!

noworoczne postanowienia zawodowe kobbieciarnia

Po przejściu kroków wspomnianych powyżej pozostaje już tylko jedno, wyznaczyć cel i do niego dążyć. Jeśli na przykład chcesz zmienić pracę, ponieważ za mało zarabiasz, może warto najpierw poprosić szefa o podwyżkę. Aby to zrobić trzeba się jednak dobrze przygotować, mieć argumenty, które przekonają przełożonego, że zasługujesz na więcej. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że w wielu firmach ciężko uzyskać dodatkowe pieniądze, ale zrób ten krok, aby z czystym sumieniem w przypadku odmowy móc zająć się poszukiwaniami innego pracodawcy.

Jeśli chcesz się rozwijać, warto określić w jakim kierunku ten rozwój powinien nastąpić. Dzięki temu wyeliminujesz ryzyko porażki, gdy okaże się że w nowej firmie zakres obowiązków nie odbiega znacznie od poprzedniego, i Twoja zmiana była jedynie kosmetyczna.

Jeśli natomiast chcesz „robić karierę” jasno określ, co to dla Ciebie oznacza, i jakie kroki musisz podjąć, aby osiągnięcie tego celu było możliwe. Punkt po punkcie rozpisz ścieżkę kariery, jej poszczególne etapy i szczeble, oraz wszystkie kwalifikacje, jakie musisz zdobyć, aby móc się po tych szczeblach wspinać.

Świadomie nie wspominam tu o tym, czym jest cel, jaki powinien być ( realny, mierzalny, określony w czasie itd). O tym wszystkim napisano już nie jeden poradnik. To co jest dla mnie istotne to odpowiednie podejście i porządne przygotowanie.

Na koniec, po prostu zacznij działać! Odśwież CV, odnów kontakty, poszerzaj wiedzę. Niestety żadna idealna recepta na realizację postanowień noworocznych nie istnieje, sukces jest w Twoich rękach.

Pozdrawiam,

Kamila Rosik

autorka: strefakariery.com.pl

- A word from our sposor -