ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

matura i co dalej kobbieciarniaMaj to nie tylko wiosna, kwitnące pąki i coraz wyższe temperatury. Dla wielu młodych ludzi to również intensywny czas egzaminów maturalnych. Dużo stresu i emocji powoduje, że po zakończeniu szkoły wiele osób myśli jedynie o odpoczynku. Szczęśliwcy, którzy dostaną się na studia mają przed sobą perspektywę 3 wolnych miesięcy. Jak ten czas wykorzystać pożytecznie?

PRACA SEZONOWA

W sezonie letnim o pracę dorywczą nie jest trudno. Ofert jest naprawdę wiele, od prac fizycznych, zbioru owoców przez pracę w restauracjach czy barach, również tych przy plaży czy w górach. Podjęcie takiej pracy ma sporo plusów. Zdobywamy doświadczenie, nawiązujemy nowe kontakty, a przede wszystkim zarabiamy pierwsze „poważne” pieniądze. Warto podjąć taką pracę nawet na miesiąc czy dwa, aby powoli wdrażać się w tematykę funkcjonowania rynku pracy. Przy okazji można spędzić ciekawie czas, a przy odrobinie szczęścia również odpocząć za grosze.

KURS JĘZYKOWY ZA GRANICĄ

Kursy językowe to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych wyjazdów wakacyjnych. Oprócz możliwości zwiedzania innego kraju, uczestnicy szlifują umiejętności językowe oraz nawiązują międzynarodowe kontakty. O tym, że znajomość chociażby jednego języka obcego jest na rynku pracy niezbędna chyba nie muszę przypominać, warto więc wolny czas poświęcić również na odrobinę nauki. Minusem tego rozwiązania są na pewno dość wysokie koszty takiego wyjazdu, dlatego nie każdy może sobie na nie pozwolić.

Są jednak firmy specjalizujące się w programach „Au Pair”, które oferują możliwość nauki i pracy za granicą. Dzięki takiemu rozwiązaniu osoby, które nie mają budżetu na samodzielny wyjazd mogą podjąć pracę np. jako opiekunka, a przy okazji uczyć się języka obcego. Tego typu oferty są kierowane głównie do osób młodych ( do 26 roku życia).

PRAKTYKI I STAŻE

Oprócz pracy sezonowej w okresie letnim wzrasta liczba ofert różnego typu praktyk i staży. Część z nich jest darmowa, zdarzają się jednak oferty płatne. Warto skusić się na podjęcie takich praktyk, zwłaszcza jeśli wiążemy swoją przyszłą karierę zawodową z konkretną dziedziną np. HR, marketingiem czy sprzedażą. Jest to również rozwiązanie dla tych osób, które nie do końca mają ochotę podawać frytki czy zbierać wiśnie, a szukają dodatkowego źródła dochodów.

SŁODKIE LENISTWO

Młode osoby, świadome wymagań jakie stawia przed nimi rynek pracy bardzo szybko chcą się usamodzielnić i podjąć jakieś zajęcie czy uczestniczyć w stażach. Praca, nauka czy inne aktywności są jednak bardzo męczące. Dlatego radzę maturzystom, żeby w tym szaleństwie związanym z egzaminami, ukończeniem szkoły, wyborem studiów znaleźli również czas dla siebie. Warto trochę odpocząć, naładować akumulatory i po prostu odreagować ten stresujący rok. Warto przemyśleć swoje kolejne plany i mądrze wybierać. Presja studiów jest bardzo duża, ale pamiętajmy, że nie każdy musi od razu wiedzieć co chce robić po maturze. Błędy zdarzają się wszystkim, również doświadczonym dorosłym, ważne aby wyciągać z nich odpowiednie wnioski na przyszłość.

Pozdrawiam,

Kamila Rosik

autorka bloga: Strefa kariery

- A word from our sposor -

Z cyklu doradca zawodowy radzi: „Matura i co dalej?”