Październik. Być może zaczynasz studia, wybierasz drugi kierunek lub kontynuujesz edukację. Poznajesz nowe otoczenie lub witasz po wakacjach tych, którzy przetrwali po ostatniej sesji egzaminacyjnej. Na razie nie myślisz o tym, co będzie po ukończeniu studiów… Błąd!
Przenieśmy się w wyobraźni do czasu po studiach. Masz dyplom w ręku i w CV – wypełnioną rubrykę wykształcenie. Ładnie wygląda, ale czy to wystarczy, by wyróżnić się na rynku pracy? Wróćmy do teraźniejszości: jest początek nowego roku akademickiego. Jeśli jesteś na I roku, masz 5 lat na zbudowanie swojego CV. Zaplanuj konkretnie: jak i co, znajdzie się w Twoich dokumentach aplikacyjnych, gdy będziesz kończyć studia.
Oto kilka pomysłów, jak możesz to zrobić:
- Na początek zastanów się: jaki zawód chcesz wykonywać po ukończeniu tego kierunku? Jeśli nie wiesz lub przewidujesz kilka dróg, zastanów się jak możesz poznać te zawody? Chodzi tu o konkretne zmierzenie się z rzeczywistością danej branży, nie zaś samo tylko słuchanie opowieści o pracy w zawodzie.
- Zajrzyj na portale z ofertami pracy bądź na strony internetowe firm, w których chciałabyś w przyszłości pracować. Zobacz, co wymagają pracodawcy w ofertach pracy, bądź poczytaj profile ich pracowników. Zaplanuj zdobywanie umiejętności/wiedzy pod konkretny zawód lub specyficznego pracodawcę.
- Bezpłatny staż w firmie pozwoli Ci poznać specyfikę danego zawodu. Wybierz się do Biura Karier i zaplanuj czas na staż. Możesz zdecydować się na 2 tygodnie pracy albo uzgodnić pracę w wymiarze kilku godzin w tygodniu – warunki można ustalić indywidualnie.
- Może wolontariat czy udział w organizacji studenckiej? Taka aktywność pozwoli Ci sprawdzić się w pracy zespołowej przy realizacji projektu. Zaangażuj się w konkretne zadania dotyczące projektu i nie bój się odpowiedzialności. Poproś o opinię Twojej pracy po zakończeniu projektu. Gromadź opinie i dołącz je do Twojego CV.
- Kursy/szkolenia poza uczelnią. Konstruując swoje dokumenty aplikacyjne pomyśl o dodatkowych szkoleniach. Na rynku znajdziesz bogatą ofertę kursów: darmowych, płatnych, warsztatowych, online… Jeśli masz dużo zaliczeń (szczególnie na I roku studiów), pomyśl o kursach internetowych. Możesz zrobić je w dogodnym dla Ciebie czasie.
Zaplanuj udział w takich kursach tak, abyś w każdym roku studiów, miała ukończony chociaż jeden z nich. Lepiej byś miał(a) każdego roku coś ukończone niż na sam koniec studiów mnóstwo kursów. Czemu? Taki zapis w CV pokazuje Twoją systematyczność w rozwoju osobistym, w dążeniu do zaplanowanego przez Ciebie celu.
Najlepiej zaplanuj uczestnictwo w szkoleniach o zbliżonej tematyce, pogłębiające wiedzę z danej specjalizacji. Jeśli nie potrafisz sprecyzować tego, jaki zawód chciałabyś wykonywać, możesz próbować różnych aktywności, odbywać różne kursy. Pisząc CV do konkretnego pracodawcy, wpisz w nie jednak tylko te kursy, które tematycznie zbliżone będą do profilu jego firmy. Czytając opis kursu zapytaj siebie: czy zdobytą wiedzę będę mogła zastosować w praktyce, albo czy będzie mi to potrzebne do wykonywania zawodu? Po odbytym kursie zaplanuj co konkretnie zyskujesz dla siebie i co zastosujesz w najbliższym czasie. Jeśli znasz język obcy, możesz zrobić kurs online w tym języku; będzie to dodatkowym potwierdzeniem Twoich zdolności językowych.
Jak myślisz: jakiego absolwenta pracodawca szybciej zatrudni? Osobę, która w CV ma tylko ukończone studia czy też osobę, która w CV ma studia plus kursy odbyte w ostatnim czasie? A może kogoś, kto ma ukończone studia i drugi kierunek studiów/kursy/staż/wolontariat regularnie odbywane w trakcie studiów?
Czas na decyzję: weź czystą kartkę i zapisz: co zrobisz w najbliższym czasie?, kiedy zaczniesz?, kiedy zakończysz daną aktywność/kurs/staż…? Powodzenia w kreowaniu swojego CV!
Agnieszka Kowalkowska