Odzwyczajenie dziecka od smoczka może kosztować rodzinę sporo nerwów. Najlepiej zacząć przed upływem 6 miesiąca życia. Po tym okresie pojawi się przywiązanie malucha do tego przedmiotu. Wtedy odzwyczajanie od smoczka jest bardzo trudne, ponieważ wszelkie próby mogą u malucha wywołać gwałtowne reakcje emocjonalne. Pamiętajmy o tym, że najlepiej nie zabierać nagle dziecku smoczka, tylko stopniowo ograniczać.
Ograniczenie smoczka w ciągu dnia
Należy w 5 miesiącu życia podjąć pierwsze próby ograniczania smoczka. Najlepiej używać go tylko do uspakajania oraz do zasypiania dziecka. Po zaśnięciu należy delikatnie wyjąć smoczek z ust dziecka aby po przebudzeniu nie sięgało po ten przedmiot. W taki sposób sukcesywnie odzwyczaimy malucha od ciągłego używania smoczka.
Zaangażowanie dziecka w odzwyczajaniu
Jeśli stopniowe odzwyczajanie malucha od smoczka nie przynosi spodziewanego efektu albo za późno wzięliśmy się za to, wtedy warto czynnie zaangażować samego malucha w ten proces. Po kryjomu należy przedziurawić smoczek, który używa nasza pociecha, następnie pokazując przedziurawiony przedmiot dziecku, powiedzieć mu, że myszka po kryjomu skradła się do naszego mieszkanka i przegryzła smoczek. Następnie należy w delikatny i spokojny sposób namówić malca aby wyrzucił do kosza zniszczony przedmiot. Najlepiej go nie wyręczać, tylko niech samo to zrobi.
Bądźmy konsekwentni
Wprawdzie maluszek sam wyrzuci do kosza smoczek, ale zrobi to bardzo niechętnie, opornie i ze smutkiem, ponieważ bardzo przywiązał się do tego przedmiotu. To traumatyczne przeżycie na długo zostanie w jego pamięci – chyba, że stworzymy odpowiedni kontekst i podejdziemy do tematu w kreatywny sposób, wówczas pożegnanie ze smoczkiem może odbyć się bardzo sprawnie i spokojnie.
Jeśli jednak nie będzie szło to gładko, warto, aby w tym okresie należy okazać naszemu dziecku sporo szacunku i zrozumienia. Wyśmiewanie oraz robienie z tego żartów w obecności dziecka jest niedopuszczalne. To jak dziecko przeżyje odstawienie smoczka zależy głównie od jego cech osobowości i wieku. W późnym okresie ten proces może być bardzo ciężki do przeżycia nie tylko dla naszej pociechy, ale też dla rodziców. Konsekwencja to podstawa, więc nie ulegajmy presji i nie kupujmy nowego smoczka. Innymi słowy, najważniejsze jest zachowanie konsekwencji. Łatwiej będzie mu odstawić smoczek, jeśli połączymy całe zadanie z odpowiednią historią, np. wytłumaczymy brzdącowi, że pora już, aby smok został przekazany mniejszemu dziecku, które bardziej potrzebuje tegoż smoczka. Wtedy, wsadzamy smoczek do koperty i wrzucamy do skrzynki na listy – w przypadku wielu dzieci sprawdza się to świetnie. Sposobów jest znacznie więcej, trzeba tylko chcieć i wykazać się pomysłowością. Prędzej czy później, pożegnanie ze smoczkiem jest nieuniknione i z czasem, moment odzwyczajenia będzie tylko wspomnieniem, dlatego trzymamy kciuki.
Materiał został opracowany w oparciu o artykuł przygotowane przez portal www.raczkujemy.pl.