Jako przedsiębiorcy stawiający pierwsze kroki na drodze do własnego biznesu mamy zazwyczaj głowę pełną pomysłów, duży zapał; chcemy zawojować świat i zarobić pierwszy milion… Jednocześnie liczymy jednak także każdą złotówkę. Dlatego tak ważne jest, aby konto firmowe było dopasowane do naszych potrzeb. Tak naprawdę konto dla małej firmy niewiele różni się od rachunków dla klientów indywidualnych. Niestety, zazwyczaj trudno jest nam przewidzieć z jakich dodatkowych usług będziemy korzystać i jak często będziemy wykonywać operacje bankowe. Co więc robić?
Planuj, nadawaj priorytety i wybieraj. Uwzględniając branżę, w której działasz (lub zamierzasz działać) stwórz sobie listę pewnych i prawdopodobnych operacji wykonywanych za pośrednictwem konta firmowego. Ustal odpowiednie priorytety, a następnie postaraj się przewidzieć, jakie usługi oferowane przez banki mogą Ci się przydać w przyszłości. Na końcu wybierz konto – nie musisz nad tym spędzać całego dnia. Pamiętaj – wybór rachunku firmowego nie jest poważnym zobowiązaniem, z którego trudno się wycofać.
Dlaczego wybór konta nie jest bez znaczenia dla młodego przedsiębiorcy?
W zależności od charakteru Twojej działalności, istotne będą dla Ciebie różne charakterystyki konta firmowego. Jeżeli posiadasz kontrahentów zagranicznych, ważne okażą się opłaty za wykonywanie i odbieranie przelewów w obcej walucie. Jeżeli często gonią Cię terminy płatności, funkcjonalność przelewów ekspresowych będzie dla Ciebie bardzo cenna. Możliwość zaciągnięcia kredytu odnawialnego może uratować sytuację firmy przy problemach z utrzymaniem płynności finansowej (np. gdy klienci nie opłacają faktur na czas).
Pamiętaj, że banki, tak samo jak i przedsiębiorcy, chcą zarobić. W przypadku wyboru rachunku bankowego ich zysk będzie pochodził również z Twoich środków pieniężnych. Cena musi więc stanowić podstawowe kryterium, które powinno wpłynąć na podejmowaną przez Ciebie decyzję. Koszt usług w zakresie prowadzonego rachunku bankowego dla firm jest podawany często w sposób dosyć mało czytelny. Zadając sobie pytanie: „Ile mam zapłacić za prowadzenie rachunku?” musisz mieć świadomość, że pytasz jedynie o element składowy ogólnych kosztów jakie musisz ponieść.
Pamiętaj o tym, że cennik usług w tym zakresie obejmuje także:
– koszty związane z otwarciem rachunku;
– koszty jego prowadzenia;
– opłaty za przelewy;
-opłaty za przelewy do ZUS i US;
– opłaty za każdą kartę wydaną do rachunku,
– opłaty za sporządzanie wyciągów z konta;
oraz wiele innych, które co do zasady, wyszczególniane są w tabelach opłat i prowizji stanowiących załączniki do umowy podpisywanej z wybranym bankiem.
Istotną funkcją dzisiejszej bankowości, będącą zarazem ważnym kryterium wyboru, jest nowoczesny system bankowości elektronicznej. Dzięki niemu, możesz w łatwy sposób zarządzać płatnościami składek czy podatków, a dzięki opcji zbiorczych przelewów, szybko wypłacać pensje i realizować inne płatności. Pamiętaj, że w dobie przestępczości internetowej bezpieczeństwo to podstawa, a bezpieczny system powinien opierać się na autoryzacji transakcji internetowych przez telefon lub token. Taki system powinien także udostępniać możliwość bezpośredniego i szybkiego kontaktu z konsultantami i doradcami banku.
Wybór rachunku bankowego dla prowadzonej działalności gospodarczej, nie jest najważniejszym czynnikiem determinującym sukces naszego biznesu. W perspektywie długoterminowej, wybór odpowiedniego konta, może jednak dać pokaźne oszczędności, które będziemy mogli zainwestować w dalszy rozwój naszej firmy.
Jaki bank wybrać?
Rachunki dla przedsiębiorstw znajdziemy we wszystkich ofertach banków, a wiele z nich oferuje pakiety usług będące odpowiedzią na zdywersyfikowane potrzeby firm. Najlepszą receptą na wybór idealnego dla firmy banku jest dokładne oszacowanie rodzaju i liczby transakcji, jakie zamierzamy miesięcznie wykonywać za pośrednictwem rachunku.
Chłodna kalkulacja powinna dać jednoznaczną odpowiedź, bo jak wynika z analiz, roczne koszty związane z korzystaniem z usług instytucji finansowych mogą wynieść nawet do 3 tyś. złotych. Gdy dokonamy już wyboru, dokładnie przeczytajmy umowę z bankiem wraz z załącznikami, aby potem nie być zaskoczonym. Powodzenia!