Każdy z nas zna dzieci, które muszą zaklejać oczko, aby ćwiczyć wzrok. Taka rehabilitacja bywa dla najmłodszych bardzo żmudna i niekomfortowa. Rodzice bardzo często zdani są wyłącznie na siebie, Bywają też rozdarci, widząc jak ich dziecko się męczy.
Postanowiłam zmienić coś na polskim rynku i udało się. Dla dzieci i rodziców w podobnymi problemami, przygotowałam książki – „Ćwiczę oko!”
Książeczki „Ćwiczę oko” to ćwiczenia anaglificzne do terapii niedowidzenia oraz dla dzieci słabowidzących. Odtłumiają niedowidzące oko i pobudzają je do patrzenia. Zmuszają dziecko do jednoczesnego patrzenia każdym okiem, dzięki czemu rozwijają widzenie obuoczne. Bardzo dobrze sprawdzają się w domowej terapii widzenia.
Bardzo często używane są w terapii widzenia dzieci z upośledzeniami, opóźnieniami lub autyzmem. Książeczki „Ćwiczę oko” rewelacyjne przełamują lody i budują relację terapeuty z dzieckiem. Dzieci radośnie i spontanicznie podchodzą do patrzenia w czerwono-zielonych okularach, a rozwiązywanie zagadek dodaje jeszcze więcej radości.
Nauka, terapia i zabawa!
Książeczki „Ćwiczę oko” nie tylko rozwijają widzenie, ale również uczą. Każda z nich zawiera 40 ćwiczeń anaglificznych. Zadania w nich zawarte są dostosowane do wieku dziecka. Pierwsza część (różowa) jest skierowana do dzieci w wieku 3-4 lata, druga część (niebieska) do dzieci w wieku 5-6 lat. Przy okazji dziecko uczy się różnicować, porównywać, łączyć, poznaje litery i liczy.
Jak działają?
Książeczki „Ćwiczę oko” zostały narysowane w czterech kolorach – czerwonym, różowym, białym i czarnym. Dzięki dopasowaniu kolorów do filtrów w okularach czerwono zielonych część zadania widoczna jest prawym okiem, część lewym. Żeby poprawne rozwiązać ćwiczenia należy jednocześnie używać obojga oczu. Podczas rozwiązywania ćwiczeń stymulujemy każde z oczu osobno. Przyzwyczajamy mózg dziecka do łączenia widzianych przez oczy obrazów.
Rysunki poniżej ilustrują kolejno sytuację:
- gdy patrzymy na zadanie bez okularów czerwono – zielonych
- gdy patrzymy na zadanie w okularach i mamy zdrowe oczy
- patrzymy na zadanie przez zielony filtr
- patrzymy na zadanie przez czerwony filtr
Okulary czerwono – zielone zawsze nakładamy na okulary korekcyjne dziecka. Zadaniem terapeuty lub rodzica jest dopilnowanie, by dziecko nie przymykało żadnego z oczu i nie patrzyło ponad okularami czerwono – zielonymi.
Wykorzystując książeczki możemy rozmawiać z dzieckiem, zadawać pytania, pokazywać i wskazywać różne elementy na rysunkach. Wybieramy naprzemiennie różowe elementy z czarnymi. Zmuszamy wtedy dziecko do ciągłego i jednoczesnego używania każdego oka. Nie wolno dopuścić do sytuacji, w której dziecko patrzy raz lewym raz prawym okiem.
Gdzie znajdę książki?
O książkach „Ćwiczę oko!” dowiecie się więcej na blogu: www.barbarapakula.pl . Tam też możecie je zamówić.
Platforma Blogerska KoBBieciarnia.pl jest oficjalnym patronem projektu.
Pozdrawiam serdecznie!
Barbara Pakuła