ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

nawilżenie odżywienie skóry beauty code zielińska kobbieciarnia

Zima nadeszła z impetem. Śnieg sypie z nieba, mróz skuwa ziemię. Natura zamarła w oczekiwaniu na wiosenne roztopy. Na równi z przyrodą, do utrudnionych warunków bytowania, przyzwyczaja się także nasza cera, która cierpi aktualnie z powodu: ogrzewania, (czyli suchego powietrza w mieszkaniu), wiatru, mrozu („taki mamy klimat”, co poradzić?…), klimatyzacji w samochodzie, klimatyzacji w sklepach, centrach handlowych i innych pomieszczeniach (tak, wiem, przez pozostałych 365 dni roku klimatyzatory działają tu na równych obrotach, niemniej ze względu na niskie temperatury spędzamy w tych pomieszczeniach więcej wolnego czasu, aniżeli np. w ogródkach piwnych).

Oczywiście, będziemy temu przeciwdziałać. Jedne z nas będą nawilżać swoją skórę, inne odżywiać. Co jest lepszym rozwiązaniem? Które przynosi właściwe, pożądane efekty? Czy może nie ma to żadnego znaczenia?

Z pełną stanowczością i świadomością napisanych poniżej słów stwierdzam, że dobry krem na zimę musi zarówno nawilżyć, jak i odżywić skórę. I nie ma absolutnie żadnego znaczenia czy posiadamy przy tym skórę suchą, tłustą czy mieszaną. Zapytasz, dlaczego? Już wyjaśniam…

Zacznijmy od tego, co oznacza nawilżanie oraz odżywianie cery. Te słowa są używane przez niemal każdą firmę kosmetyczną w różnych konfiguracjach – raz jako synonim, innym razem absolutne przeciwieństwo. Nawilżanie i odżywianie synonimami nie są. W dużym uproszczeniu możemy porównać te słowa oraz ich znaczenie do naszych codziennych czynności takich jak picie wody (czytaj „nawilżanie”) oraz spożywanie pokarmów (czytaj „odżywianie”). Widać różnicę? No właśnie!

nawilżenie odżywienie skóry beauty code zielińska kobbieciarniaNawilżanie czy odżywianie cery? A może jedno i drugie?

Skóra zbudowana jest z 3 warstw: rozpoczynając od dołu, mamy tkankę podskórną, następnie skórę właściwą, na samej górze znajduje się naskórek. Za utrzymanie odpowiedniego stanu nawilżenia i odżywienia skóry, a co za tym idzie, jej elastyczność, jędrność oraz odporność na szkodliwe czynniki zewnętrzne (jak mróz, wiatr, promieniowanie UV etc.) odpowiedzialna jest m.in. warstwa rogowa naskórka oraz znajdujący się na jej powierzchni płaszcz hydrolipidowy.

Dobrze działający płaszcz hydrolipidowy jest naszą naturalną barierą ochronną. To taki mur dookoła domu, którym w przenośni określić można wnętrze naszego organizmu. Ta, swoista bariera ochronna działa podwójnie: chroni naszą skórę od zewnątrz przed szkodliwymi czynnikami, (np. mróz, wiatr, klimatyzacja, ogrzewanie, słońce, różnego rodzaju czynniki mechaniczne, np. drobinki metali znajdujące się w twardej wodzie), ale też chroni ją od wewnątrz, nie pozwalając na nadmierne wyparowanie wody.

Jak możecie się domyślać, kluczowym aspektem we właściwej pielęgnacji skóry jest zachowanie równowagi. Między czym a czym? Otóż to. Pomiędzy nawilżaniem a odżywianiem cery. Jeśli płaszcz hydrolipidowy jest „dziurawy”, czynniki zewnętrzne intensywniej penetrują w głąb Twojej skóry, niszcząc ją przy tym i oddziaływając na nią negatywnie. Powoduje to również zaburzone złuszczanie korneocytów, przesuszenie skóry oraz wyparowywanie wody. To z kolei wpływa również na wyostrzenie zmarszczek i zmniejszenie elastyczności skóry. Brak wody w skórze odczuwamy natychmiast poprzez uczucie ściągnięcia czy nawet złuszczenia skóry. Naszą pierwszą reakcją na powyższe pozostaje więc myśl: „potrzebuję nawilżenia!”. Może okazać się jednak, że dodatkowe nawilżenie Twojej skóry przyniesie tylko chwilową ulgę w problemie. Jeśli bowiem przyjąć, iż „dziura” w płaszczu lipidowym, wynika z braku lipidów, samo nawilżenie, choćby i najbardziej intensywne, „dziury” tej nie uzupełni.

I jeszcze jedna ważna kwestia. Niewłaściwie pielęgnowana (czytaj nawilżana i odżywiana skóra) staje się dużo szybciej skórą suchą i matową. Ta niewłaściwie pielęgnowana starzeje się szybciej. Jest cienka i delikatna, dlatego też czynniki zewnętrzne oddziałują na nią intensywniej niż np. na skórę tłusta. To powoduje uwrażliwienie skóry oraz możliwe problemy z naczynkami. Czy teraz już widzicie, dlaczego sam krem nawilżający nie wystarczy. Dobry krem pielęgnujący i chroniący naszą skórę, musi zawierać również substancje odżywcze.

O tym, jakie substancje działają nawilżająco i które kremy wybierać, dowiecie się w następnej części artykułu: Nawilżanie kontra Odżywianie.

Pozdrawiam!

Agnieszka Zielińska

beauty coach, właściciel w: Beauty Code

 

- A word from our sposor -

Zimowa pielęgnacja cery – nawilżenie kontra odżywienie. A może jedno i drugie?