W niedoczynności oraz nadczynności tarczycy bardzo często cierpią włosy, które wypadają garściami, są matowe, łamliwe i nie rosną. Chorzy skarżą się na coraz rzadszą czuprynę i załamują ręce. Bardzo często wypadanie występuje falami, po etapie korzystniejszym dla kondycji włosów, następuje załamanie. Niestety nie ma złotego środka, który zadziała na każdego, ale najważniejsze w leczeniu łysienia jest diagnoza.
Jakie badania powinniśmy wykonać?
- Testosteron
- Androstendion
- Progesteron
- Prolaktyna
- Trichogram – ocenia jakość cebulek. Umożliwia rozpoznanie rodzaju łysienia, określa stopień zaawansowania i służy do oceny postępów w leczeniu.
- Trichoskopia – określa aktywność choroby.
- Diagnostykę łysienia należy rozszerzyć o: morfologię, poziom cukru, białko, żelazo, ferrytynę, fosfatazę alkaliczną oraz hormony FT3, FT4, TSH. Dopiero po dokładnym rozpoznaniu można mówić o jakimkolwiek leczeniu. Pierwsze efekty można zobaczyć po około od 1 – 3 miesięcy. W leczeniu dermatologicznym lekarze bardzo często przepisują różnego rodzaju wcierki na receptę np. Alpicort E, Loxon 5%, leki do łykania np. Spironol, specjalistyczne szampony np. Dermena, tabletki antykoncepcyjne. Wszelkie leki należy stosować regularnie i wg zaleceń lekarza, nigdy na własną rękę!
Dlaczego w niedoczynności włosy wypadają?
Podstawową przyczyną jest zbyt mało tyroksyny w organizmie. Oprócz przerzedzenia włosów, wypadają również brwi, a włosy stają się kruche, łamliwe i pozbawione witalności. Niedoczynność sprawia, że znaczna część włosów znajduje się w stanie spoczynku. W przypadku osób zdrowych aż 90% włosów rośnie, a jedynie 10% pozostaje w stanie „odpoczynku”. Niedoczynność przyczynia się do spowolnienia metabolizmu, a co za tym idzie więcej włosów wypada niż rośnie, skóra ulega przesuszeniu, widać zmiany w układzie rozrodczym (utrudnione zajście w ciążę), krążenia (jest nam notorycznie zimno), ruchu (męczymy się), w układzie oddechowym (ciężko nam złapać oddech po np. biegu), pokarmowym (zaparcia i biegunki), nerwowym, a także zaburzenia psychiczne (wahania nastrojów, depresja).
Kolejną przyczyną wypadania jest łysienie telogenowe, które mija samoistnie. Najczęściej występuje:
1. po operacji. Narkoza ma bardzo negatywny wpływ na kondycję naszych włosów. Po przebytym zabiegu włosy najczęściej zaczynają wypadać po upływie ok. 3 miesięcy i jest to bardzo wzmożone wypadanie, które musi minąć samoistnie. W tym czasie lekarz dermatolog może przepisać wcierki i tabletki do łykania, ale przede wszystkim musimy uzbroić się w cierpliwość i przeczekać ten niemiły dla nas okres.
2. łysienie występuje również w tracie zmian pór roku, po przebytym stresie, wahaniach hormonalnych, złej diecie. Na szczęście łysienie telogenowe jest w pełni odwracalne i uleczalne. Po okresie wzmożonego wypadania, włosy najczęściej odrastają i wzmacniają się. Proces ten jest jednak długotrwały i pierwsze efekty widać dopiero po kilku miesiącach. W trakcie leczenia farmakologicznego, kiedy nasze hormony są w normie i jesteśmy pod opieką lekarza dermatologa, dopiero wówczas można mówić o jakiejkolwiek suplementacji diety chociażby w cynk, stosowanie odżywek, szamponów, wcierek typu: olej rycynowy z sokiem z cytryny. Wszelkie wspomniane zabiegi mogą wzmocnić i przyspieszyć porost włosów, ale warunek jest jeden:
PAMIĘTAJ!
Jedynym słusznym krokiem do zwalczenia tak poważnego problemu jakim jest wypadanie włosów jest wyrównanie poziomu hormonów tarczycy. Żadna kuracja, bez podjęcia leczenia farmakologicznego, nie zniweluje problemu!
WAŻNE!
Obraz włosów przy:
- Niedoczynności: cienkie, łamliwe, suche, mocno przerzedzone, widoczne prześwity w czuprynie. Występuje łysienie telogenowe.
- Nadczynności: włosy lśnią, wyglądają na pokryte woskiem, występuje łysienie rozlane lub plackowate. Włosy są rzadkie, cienkie i sztywne.
Jeśli jesteś w trakcie leczenia, a twoje hormony są ustabilizowane, możesz wspomagać swoje włosy suplementacją m.in cynkiem oraz poprzez picie np. pokrzywy.
Wywar, dzięki któremu wzmocnisz włosy od wewnątrz i od zewnątrz, to połączenie pokrzywy, wrzosu, zielonej herbaty, kłącza perzu i bławatka. Picie tak przygotowanego wywaru ma również działanie oczyszczające z toksyn. Wszystkie wymienione zioła kupiłam w zielarni. Jeśli nie macie dostępu do tego typu sklepów, polecam herbatki oczyszczające. Szukajcie takich, które zawierają w składzie wymienione przeze mnie zioła.
Przygotowanie:
Zioła zalej gorącą, ale nie wrzącą wodą i przykryj np. talerzykiem. Zaparzaj około 15 minut, po czym odcedź. Napój jest dosyć mdły w smaku i mnie osobiście bardziej smakuje na ciepło. Jeśli chodzi o właściwości napoju, to temperatura nie ma szczególnego znaczenia.
Płukanka, którą należy regularnie stosować po umyciu włosów, zmniejsza wypadanie włosów, które stają się mocniejsze i błyszczące.
UWAGA!
Jasne włosy mogą zmienić kolor – może pojawić się zielony odcień lub mogą się znacznie przyciemnić.
Płukankę można również wykorzystać jako wcierki. Do jej wykonania będziemy potrzebowali oleju rycynowego, który jest dostępny praktycznie we wszystkich aptekach.
Przygotowanie i stosowanie wcierki
- 1 łyżkę podgrzanego oleju rycynowego wymieszaj z 4 łyżkami ciepłego naparu (opcjonalnie możesz dodać 1 łyżkę soku z cytryny). Mieszaj tak długo, aż olej połączy się z naparem. Wcierkę wetrzyj w skórę głowy od razu po przygotowaniu. Po wystygnięciu, olej oddzieli się od wywaru.
- Owiń głowę ręcznikiem i pozostaw na 2-3 godziny. Najlepszym momentem na tego typu pielęgnację włosów jest weekend. Można również pozostawić wcierkę na całą noc i rano umyć głowę delikatnym szamponem.
Monika Grudzińska
Autorka: Good Morning – Tarczyca
Dzięki za podpowiedz z naparem. Sama po przejściach z tarczyca miałam problemy z włosami i jeszcze długo po leczeniu nie były w dobrej kondycji.
Zwykle stosowałam olej rycynowy przy zaparciach, odakd stosuję dicopeg zupełnie o nim zapomniałam, nie miałam pojęcia że można też stosowac go na włosy, wykorzystam to z pewnoscia
Mnie ten napój bardzo pomaga i pomógł. Oczywiście bez farmakologicznego leczenia nic by nie zdziałał, ale jest bardzo dobra alternatywą np. przy łysieniu telogenowym 🙂
na wypadające włosy robię sobie kurację lekiem biotebal z biotyną. Nie tylko bardzo skutecznie hamuje wypadanie włosów, ale też pobudza ich porost