Basen Panorama w Bielsku-Białej – wielopokoleniowa, letnia tradycja bielszczan

0
1935

3, 2, 1… Ruszyły wakacje! Od teraz dziesiątki młodych bielszczan forsować będzie w upalne dni bramki okolicznych kąpielisk. Z uwagi na ich sezonowo powracającą sławę postanowiłyśmy dzisiaj przybliżyć Wam bogatą historię jednego z tych najstarszych – Basenu Panorama w Bielsku-Białej. Młodsze czytelniczki KoBBieciarni nie pamiętają z pewnością jego sławetnych początków. A jest czym się chwalić!

Powstały w 1936 r., wybudowany w przeciągu 8 miesięcy przez firmę Karol Korn kompleks Panorama był do 1950 r. jednym z najnowocześniejszych otwartych pływalni w Europie, gdzie w latach przedwojennych polscy pływacy rywalizowali w meczu piłki wodnej z Amerykanami, a w 1939 r. odbywały się ostatnie przedwojenne XVIII mistrzostwa Polski z występującą wtedy rekordzistką Polski na 100 m stylem dowolnym – Gertrudą Dawidowicz, której podobiznę w postaci rzeźby można zobaczyć do dnia dzisiejszego przy wejściu do Panoramy [źródło: www.bbosir.bielsko.pl]

Kąpielisko Panorama w latach 1930-1940, źródło: www.bbosir.bielsko.pl
Kąpielisko Panorama w latach 1930-1940, źródło: www.bbosir.bielsko.pl

W latach 50. kilka razy organizowano na terenie Panoramy międzynarodowe zawody pływackie Martini Cup oraz zawody w skokach do wody. W tych czasach odbywały się również pokazy w podnoszeniu ciężarów oraz gala boksu, podczas której ring znajdował się na specjalnym podeście na środku niecki, zaś walczącymi byli brat Zbigniewa Pietrzykowskiego Wiktor oraz Aleksy Antkiewicz – polski medalista olimpijski.

 

Kąpielisko Panorama w latach 60tych. źródło: www.beskidia.pl
Kąpielisko Panorama w latach 60tych. źródło: www.beskidia.pl
Lata 70te. źródło: www.bielskobiala.fotopolska.eu
Lata 70te. źródło: www.bielskobiala.fotopolska.eu

W 1955 r. na Terenie pływalni zostały zrealizowane zdjęcia do nowel „Trzy starty” w reż. Ewy Petelskiej, w których występowali m.in. Bogumił Kobiela i Leon Niemczyk. Dziesięć lat później Panorama była głównym planem zdjęciowym w filmie „Jutro Meksyk” Aleksandra Ścibora-Rylskiego, w którym główną rolę zagrał Zbigniew Cybulski.

W XXI wieku basen poddany został licznym remontom i ulepszeniom. Lata funkcjonowania Panoramy spowodowały znaczne pogorszenie stanu technicznego infrastruktury kąpieliska. W 2011r. bielszczanie z tego powodu nie mogli korzystać m.in. z 10-metrowej wieży skokowej, do której dostęp wykluczono, z uwagi na niezadowalającą jakość techniczną.  Za ponad 70 tys. zł przeprowadzono wówczas remont kąpieliska. Naprawiona została główna konstrukcja obiektu, pojawiła się nowa elewacja, zamontowane zostały także nowe barierki na platformie do skoków oraz przy schodach, prowadzących do basenu. Skoki do wody, pomimo remontu oddawać można jednak w dalszym ciągu jedynie z platform umieszczonych na wysokości 3 i 5 metrów. Kilka lat temu niecka basenu została znacznie spłycona, przez co skakanie z najwyższego poziomu wieży osiągającego 10m wysokości, mogłoby zagrażać bezpieczeństwo gości kąpieliska.

Dziś basen wygląda tak:

Bez tytułu5
źródło: www.bielsko-biała.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj