Otwieram firmę … i co dalej? Radca prawny radzi, jakie kroki podjąć rozpoczynając działalność

0
1350
Otwieram firmę … i co dalej? Radca prawny radzi, jakie kroki podjąć rozpoczynając działalność KoBBieciarnia

Nowy rok, nowe plany i wyzwania. Niektóre z Was z pewnością już zdecydowały się założyć własną firmę, a inne być może są o krok od podjęcia tej decyzji. Co jednak zrobić jeżeli nie wiesz jaką formę prowadzenia działalności wybrać? Jakie są wady i zalety każdej z nich? A w konsekwencji, która forma prawna będzie dla ciebie najlepsza? Poniżej oraz w kilku kolejnych wpisach, postaram się przedstawić najważniejsze informacje, które powinnaś wiedzieć podejmując tą ważną decyzję.

Nie obawiaj się jednak – raz wybrana forma działalności to nie wyrok, można ją zmienić. Wymaga to trochę zachodu, a czasem też pieniędzy, ale jest to możliwe.

Przepisy polskiego prawa przewidują kilka możliwości jeżeli chodzi o wybór formy prawnej, w której będziesz prowadziła swój biznes. Wybór konkretnej z nich należy tylko i wyłącznie do Ciebie (no może jeszcze do wspólników, jeżeli takich posiadasz). W zależności od tego, którą formę wybierzesz inaczej zostaną ukształtowane Twoje prawa i obowiązki, a zastosowanie znajdą inne przepisy prawa. Warto dokładnie zastanowić się nad właściwym wyborem, aby był on dopasowany do Twoich potrzeb.

Najbardziej powszechną i najprostszą, jeśli chodzi o jej zarejestrowanie, formą prowadzenia działalności gospodarczej jest jednoosobowa działalność gospodarcza i to jej poświęcę dziś czas. Ta forma prowadzenia działalności regulowana jest przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Osoby w ten sposób wykonujące pracę ujawniane są w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, potocznie zwanym CEDiG.

Co zrobić, aby zgłosić prowadzenie działalności gospodarczej? 

Masz do wyboru kilka możliwości. Przede wszystkim możesz udać się do urzędu gminy, wypełnić stosowny formularz i poczekać, aż wpis zostanie ujawniony w powyższym rejestrze. Zazwyczaj proces wpisywania do rejestru nie trwa długo, czasem to tylko kilka godzin. Jeśli jesteś zaprzyjaźniona z komputerem i Internetem możesz też złożyć wniosek elektronicznie. Konieczne jest do tego założenie specjalnego konta na stronie CEDiG i podpisanie wniosku za pomocą podpisu elektronicznego z kwalifikowanym certyfikatem albo użycie dla potwierdzenia Twojej tożsamości zaufanego profilu ePUAP. Elektroniczny wniosek możesz też wypełnić anonimowo, jednak wówczas czeka cię wizyta w urzędzie gminy w celu potwierdzenia tożsamości i podpisania wniosku. Musisz się tam pojawić w ciągu 7 dni – tyle przechowywany jest w systemie wniosek anonimowy. Jeżeli w ten sposób zdecydujesz się wypełnić wniosek dniem jego złożenia będzie dzień, w którym podpisałaś wniosek w urzędzie gminy (to ważne, bowiem dzień rozpoczęcia prowadzenia działalności nie może być wcześniejszy niż dzień złożenia wniosku). Wreszcie możesz przesłać wniosek listem poleconym od wybranej gminy. Jednak w tym przypadku autentyczność Twojego podpisu musi być potwierdzona przez notariusza.

We wniosku wskazujesz szereg danych m.in. swoje imię i nazwisko, firmę pod którą będziesz prowadzić działalność gospodarczą, jej adres czy przedmiot swojej działalności wg PKD.

Zalety i wady prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej?

Jakie są zalety prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej? Przede wszystkim brak opłat za rejestrację i zmiany wpisów w CEDiG, możliwość swobodnego dysponowania zarobionymi przez Ciebie pieniędzmi (w praktyce po opłaceniu podatków i zaliczek na ubezpieczenie społeczne pieniądze pozostają do Twojej dyspozycji) oraz stosunkowo niskie koszty jej prowadzenia (np. księgowość może prowadzić sama).

Jednak skoro są zalety, są i wady. Jakie?

Przede wszystkim ponosisz odpowiedzialność za zobowiązania zaciągnięte w związku z jej prowadzeniem całym swoim majątkiem i to bez żadnego ograniczenia. Nie możesz też wybrać tej formy działalności, jeżeli zamierzasz mieć wspólników. Jednoosobowa działalność gospodarcza zakłada, że formalnie działasz sama. Jeżeli masz wspólników pomyśl o spółce cywilnej albo której ze spółek prawa handlowego.

Radca prawny

Małgorzata Buczkowska

www.siwkoiwspolnicy.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj