Jak przechowywać biżuterię, by zachowała blask?

0
2182

Przechowywanie biżuterii ma ogromny wpływ na jej wygląd, blask i stan – aby ulubione eleganckie dodatki takie jak bransoletka z krzyżykiem, czy kolczyki, cieszyły nas jak najdłużej, warto o nie odpowiednio zadbać. Wyjaśniamy, jak je przechowywać – poniżej szczegóły.

Jakość biżuterii a jej przechowywanie

Wiele elementów biżuterii nosimy na co dzień, ale są też takie ozdoby, które mają przede wszystkim wartość pamiątkową i sentymentalną – jak m.in. medalik na komunię lub bransoletka z krzyżykiem. Każda ozdoba wymaga jednak odpowiedniego przechowywania, aby jak najdłużej pozostała w dobrej kondycji – dobrej jakości biżuteria, odpowiednio zadbana i przechowywana, może pięknie wyglądać przez wiele pokoleń.

Często jednak trzymamy ją na wierzchu lub w szufladzie, w której panuje nieład. Wtedy łańcuszki będą się zwijać, a ich rozplątanie będzie wymagało cierpliwości i uwagi. Również bransoletki – z krzyżykiem, serduszkiem i innymi zawieszkami – mogą się łatwo porysować lub uszkodzić. Każda ozdoba wymaga też starannej pielęgnacji, najlepiej przez fachowca, który wie, jak zadbać o srebro, złoto, perły, kamienie szlachetne.

W czym przechowywać biżuterię?

Do przechowywania biżuterii można wykorzystać m.in. szufladę w komodzie, stylowy kuferek albo elegancką szkatułkę. Wiele zależy od wielkości kolekcji, rodzajów ozdób, a także stylu, w jakim urządzone jest mieszkanie – kuferek będzie idealny do sypialni glamour, do nowoczesnego wnętrza wystarczy pudełko. Ważne, aby jedną z przegródek przeznaczyć na biżuterię rzadko używaną, pamiątkową – jak bransoletka z krzyżykiem, łańcuszki na komunię itd. – a inne na złoto, srebro oraz ew. ozdoby z innych materiałów, np. drewna. 

Kuferek czy szkatułka nie tylko ochroni biżuterię przed światłem, wilgocią i kurzem, ale też będą pełnić rolę dekoracyjną. Występuję w różnych stylach, dzięki czemu można dopasować idealne do aranżacji swojego mieszkania – najbardziej praktyczne będą te z kilkoma przegrodami i szufladkami, gdyż można w nich ułożyć różne ozdoby zależnie od ich rodzaju.

Dodatkowo warto rozważyć także ekspozytor na bransoletki. Duża kolekcja takich ozdób wymaga odpowiedniego przechowania i wyeksponowania. Można w nim ułożyć bransoletki z krzyżykiem, serduszkiem, koniczyną itd.

Jak pielęgnować ozdoby biżuteryjne?

Biżuteria wymaga też odpowiedniej pielęgnacji – najlepiej, aby zajął się tym fachowiec, ale można też wypróbować domowe sposoby. Sprawdzona metoda to czyszczenie srebra miękką ściereczka i pastą do zębów, dzięki czemu ozdoby odzyskają blask. Do złota wykorzystaj odrobinę piwa – wystarczy nalać odrobinę na szmatkę i przetrzeć nią biżuterię, a drugą ją wypolerować.

Inny sposób to zanurzenie biżuterii w roztworze sody oczyszczonej. Bezpieczną metodą jest też użycie specjalnych płynów do czyszczenia srebrnej i złotej biżuterii. Ważne też, aby czyścić je osobno – najpierw np. srebro, a potem złoto. Nie powinno się ich łączyć, gdyż mogą się wtedy odbarwić.

Właściwe przechowywanie oraz pielęgnacja biżuterii sprawi, że będzie ona długo cieszyć i posłuży jako bezcenna pamiątka. Nie są to czasochłonne ani trudne zabiegi, dlatego tym bardziej warto zadbać o nią należycie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj