3 przepyszne przekąski, którymi zachwycisz swoich gości

0
449

I.  Rolada szpinakowa z łososiem i kremowym serkiem 

Składniki (na 1 roladę):

Szpinakowy biszkopt”:
450g mrożonego szpinaku (brykiet, lub w listkach)
4 jajka
1-2 łyżek masła
1 ząbek czosnku
Sól, pieprz, cukier, przyprawy ziołowe – do smaku

Farsz:
2 opakowania kremowego serka śmietankowego (u mnie Philadelphia light)
200-400g wędzonego łososia w płatach

Wykonanie:
Przygotować dużą blachę (najlepiej tą z piekarnika) – wyłożyć papierem do pieczenia, papier lekko przesmarować olejem za pomocą pędzelka. Piekarnik rozgrzać do 220oC (termoobieg).

Biszkopt szpinakowy: szpinak odmrozić na durszlaku, by odciekła woda. Gdy już się rozmrozi, wycisnąć z niego (za pomocą dłoni) nadmiar wody. Wyłożyć na deskę i posiekać na drobno. Na patelni rozgrzać łyżkę masła. Dodać wyciśnięty ząbek czosnku i podsmażać ok. 1 minuty, po czym wrzucić szpinak i smażyć jeszcze ok. 3-5 minut. Zdjąć z ognia.

W tym momencie można dodać jeszcze łyżkę masła lub można pominąć ten krok. Pozostawić, aż szpinak przestygnie.

Oddzielić białka od żółtek. Do letniego szpinaku dodać żółtka i dokładnie wymieszać. Doprawić do smaku solą, świeżo mielonym pieprzem, dowolnymi przyprawami ( u mnie oregano, gałka muszkatołowa i odrobina chili) oraz odrobiną cukru dla przełamania smaku. W osobnym naczyniu ubić białka jaj na sztywno. Do ubitych białek dodać szpinak i wszystko delikatnie, ale dokładnie wymieszać.

Tak przygotowaną masę wyłożyć na blachę wyłożoną papierem. Rozsmarować na prostokąt ok. 20x30cm (jak format kartki A3), na grubość ok. 1cm – wyrównać powierzchnię. Wstawić do piekarnika i piec ok. 10 minut, aż całość się zapiecze. Wyjąć z piekarnika, przyłożyć drugim kawałkiem papieru do pieczenia i odwrócić na drugą stronę. Pozostawić do całkowitego wystudzenia. Z wystudzonego „biszkoptu” zdjąć papier do pieczenia (nie powinno być kłopotów ze ściągnięciem papieru, lecz jeśli się tak przydarzy, można sobie pomóc nożem przy odrywaniu).

„Biszkopt” posmarować serkiem śmietankowym i wyłożyć płaty łososia. Zwijać wzdłuż dłuższego brzegu. Owinąć folią spożywczą, aluminiową lub papierem do pieczenia i wstawić do lodówki na kilka godzin, by całość stężała.
Po tym czasie wyjąć z lodówki i kroić na plastry.

3 wystrzałowe sylwestrowe przekąski, którymi zachwycisz swoich gości. KoBBieciarnia
3 wystrzałowe sylwestrowe przekąski, którymi zachwycisz swoich gości. KoBBieciarnia

II. Ptysie tymiankowe z zielonym ogórkiem

Ptysie w wersji wytrawnej to genialna przekąska, którą można zaserwować na przyjęciu. Takie małe co nie co „na raz”, zawsze się sprawdza. Dodatkowo, pięknie wygląda. Zestawienie kruchych ptysi z wytrawnym, kremowym nadzieniem i chrupiącym, zielonym ogórkiem to strzał w dziesiątkę. Ptysie można przyrządzać na różne sposoby, z pastą warzywną, rybną, jajeczną. Wariacji nie ma końca.

Składniki (na ok. małych 55 ptysi):

Ciasto ptysiowe:
250ml wody
150g mąki pszennej (użyłam mąki typu 500)
125g masła
½ łyżeczki soli (płaska)
3 całe jajka (L)
1 białko jajka (L)

Przepis na rewelacyjne ciasto ptysiowe, z którego wychodzą naprawdę piękne i kształtne ptysie pochodzi z książki „Desery”, autorstwa Giovanni Pina. W swoim poradniku podaje on jajka w gramach, ja jednak przeliczyłam je na sztuki, aby uprościć przepis:).

Nadzienie:
1 opakowanie serka śmietankowego naturalnego
1 opakowanie serka śmietankowego ze szczypiorkiem
1 kopiata łyżka jogurtu naturalnego
1 solidna garść świeżego tymianku
Świeżo mielony pieprz czarny
1 długi ogórek zielony (musi być na tyle długi, aby można było pokroić go na ponad 50 plasterków)

Wykonanie:
Przygotować dużą blachę (najlepiej tą z kompletu piekarnika) – wyłożyć papierem do pieczenia.
Ciasto ptysiowe: mąkę przesiać do miseczki. Do rondelka wlać wodę, dodać masło i sól. Wszystko zagotować (masło musi się całkowicie rozpuścić, a całość musi wrzeć). W tym momencie wsypać całą mąkę naraz na wrzącą wodę i bardzo energicznie mieszać, aż mąka wchłonie wodę z masłem i powstanie gęste ciasto. Mieszać do momentu, aż na dnie rondla zacznie się robić biały osad. Garnek z ciastem odstawić, aż przestygnie. Gdy włożycie palec do ciasta i będzie ono bardzo ciepłe, ale już nie będzie parzyć, to znaczy, że ciasto jest gotowe aby je zmiksować z jajkami. Jajka rozmieszać w miseczce, aż białko połączy się z żółtkiem (nie ubijać!). I teraz można albo użyć miksera, albo łyżki do mieszania jajka z ciastem. Cokolwiek wybierzecie, jajka należy wlewać stopniowo i każdorazowo po wlaniu dobrze zmiksować/wymieszać. Podczas miksowania/mieszania, na początku mieszanina będzie śliska, ale bez obaw, po dokładnym wymieszaniu ciasto gęstnieje:). Gotowe ciasto przełożyć do szprycy/rękawa cukierniczego i wyciskać na papier okrężnymi ruchami, aż powstaną gniazdka.

Piec w piekarniku rozgrzanym do 160oC (funkcja termoobiegu) przez 25-27 minut. Po tym czasie ptysie będą ładnie zarumienione, jeśli wolicie bardziej przypieczone, możecie je potrzymać jeszcze parę minut dłużej w piekarniku. Gotowe ptysie wyjąć i ostudzić.

Ptysie tymiankowe z zielonym ogórkiem. KoBBieciarnia
Ptysie tymiankowe z zielonym ogórkiem. KoBBieciarnia

 III. Tarta ze szparagami na kruchym otrębowym cieście 

Składniki (na tartę w formie 20x20cm):

Ciasto:
80g mąki pszennej
50g masła
30g otrębów żytnich
1 żółtko (M)
Szczypta soli

Masa jajeczna:
3 jajka (M)
60g kwaśnej śmietany lub jogurtu greckiego o zawartości tłuszczu 10%
20g startego parmezanu
Świeżo mielony pieprz
Sól i odrobina cukru do smaku

Szparagi:
Pęczek zielonych szparagów
½ łyżeczki masła
1 mały ząbek czosnku

Wykonanie:

Przygotować formę 20x20cm – wyłożyć papierem do pieczenia. Piekarnik rozgrzać do temperatury 180oC ( termoobieg).
Kruche ciasto: wszystkie składniki zagnieść. Ciasto będzie zwarte, lecz nie tak jak tradycyjne kruche ciasto. Będzie się „łamać” – ale tak ma właśnie być, to zasługa otrąb. Wylepić cienko ciastem formę – dno oraz nieco brzegi (brzegi na wysokość ok. 2 cm). Ciasto wstawić do piekarnika i podpiekać ok. 5-7 minut, aż brzegi ciasta zaczną lekko brązowieć.

Szparagi: odciąć końcówki tak, by szparagi zmieściły się „na długość” w formie.
Na patelni rozpuścić masło. Dodać przeciśnięty przez praskę czosnek. Przemieszać. Wrzucić szparagi i chwilę potrzymać, aż czosnek uwolni aromat. Ważne jest, by nie trzymać patelni na mocnym ogniu, by czosnek się nie spalił. Szparagi odstawić.

Masa: jajka rozmieszać ze śmietaną lub jogurtem, dodać parmezan. Przyprawić świeżo mielonym pieprzem, solą i odrobina cukru.
Na podpieczony spód wylać chochelkę masy, by pokryła całe dno. Poukładać szparagi – główkami na przemian. Całość zalać resztą masy. Na wierzch zetrzeć jeszcze odrobinkę parmezanu. Wstawić do piekarnika i piec ok. 20-25 minut, aż masa jajeczna się lekko wybrzuszy i po dotknięciu palcem, będzie sprężysta. Tartę wyjąć i ostudzić.

Tarta ze szparagami na kruchym otrębowym cieście. KoBBieciarnia
Tarta ze szparagami na kruchym otrębowym cieście. KoBBieciarnia

Pozdrawiam,

Ania Pisulak z RóżowaPatera.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj